Kas Saudi Araabia kuurortid hakkavad konkureerima Egiptusega?
veigo
veigo
7. aug 2017 13:49

Saudi Araabia valitsejad on välja käinud ambitsioonika arendusprojekti muuta 200 km Punase mere äärset rannikuala uueks globaalselt tuntud turismisihtkohaks. Tegemist on osaga Saudi Araabia Vision 2030 nimelisest plaanist, mille eesmärk on vähendada Saudi Araabia majanduse senist küllalt ühekülgset sõltuvust fossiilkütuste müügist saadavast sissetulekust.

Saudi Araabia troonipärijaks tõusnud prints Mohammed bin Salmani eestvedamisel arendatav projekt hõlmab kokku 34 000 km2 suurust piirkonda Punase mere rannikul (võrdluseks, Eesti pindala on 45 336 m2), kus 50 saarele on plaanis ehitada luksuskuurortid. Lisaks sellele ehitatakse sinna uus lennuväli, sadamad, uusi elamupiirkondi ning luuakse vajalik infrastruktuur muudele turismiga seotud tegevustele.

Turistidele huvipakkuvaid kohti piirkonnas jagub – valge liivaga rannad, korallid Punases meres, loodusreservaadid, kus elab muuhulgas näiteks haruldane Araabia leopard, kustunud vulkaanid, võimalused kaljuronimiseks ja matkamiseks ning UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv Mada’in Saleh.

Töödega Punase mere ääres on plaanis alustada 2019. aastal, arenduse esimene faas peaks valmima 2022. aasta lõpus. Projekti rahastab riiklik investeerimisfond.

Saudide suurejooneline turismiarenduse kava on esimene tõsine pääsuke seni turistidele sisuliselt suletud riigi avatumaks muutmise suunas. Tõsi, põhimõtteliselt turiste Saudi Araabiasse ju jagub, ainuüksi 2016. aastal oli neid 18 miljonit. Kuid valdavalt saabutakse Saudi Araabiasse teistest Araabia- ja islamiriikidest ning valdavalt on tegu Mekasse suunduvate palveränduritega. Teistele reisijatele on Saudi Araabia samahästi kui suletud. Kuigi viimase 10 aasta jooksul on aeg-ajalt ilmunud uudiseid, et saudid hakkavad kohe-kohe väljastama turismiviisasid, on sellele alati pidurit tõmmatud. Seni toitis konservatiivset lähenemist nafta kõrge hind, võib eeldada, et praegu ollakse (või sunnitud olema) gramm avatumad.

Vaatamata märkimisväärsele potentsiaalile – lend Euroopast Saudi Araabiasse kestab enam-vähem sama kaua, kui Egiptuse kuurortlinnadesse – pole turistide riiki meelitamine lihtne ülesanne. Milleks peaks turistid puhkama riigis, kus kehtivad ranged nõuded riietuse suhtes, alkohol ja meelelahutus nagu kinod ja teatrid on keelatud, naised ei tohi autot juhtida ja vajavad paljudeks asjadeks mehe või meessugulase luba ning eri soost inimeste omavaheline läbimine on küllalt range kontrolli all. Riigis viibivaid välismaalasi jälgitakse, inimeste kohalikele moraalinõuetele sobivat käitumist kontrollib kombluspolitsei.

Saudid saavad sellest kõigest muidugi aru ja Punase mere äärde plaanitakse luua pool-autonoomne piirkond, kus hakkaksid võrreldes muu riigiga kehtima mõnevõrra leebemad seadused. Samuti peaks arendatav piirkond olema välismaalastele kas viisavaba või saab viisat ilma suurema bürokraatiata taotleda internetis. Praegu pole siiski teada, kui suures ulatuses piiranguid leevendatakse ja kuidas suhtuvad sellesse mõjukad usujuhid.

Igal juhul on selge, et Saudi Araabiat on turismisihtkohana küllalt raske turustada. Plaanid võivad olla ju suured, kuid hetkel on need kaugelt liiga üldsõnalised. Nagu näitab turismiviisa väljastamise plaanidega seotud kogemus, ei maksa saudide plaanid ja sõnad suurt midagi. Kui ujuma minekuks peab olema kaetud ja vein või külm õlu jääb keelatuks või hakkab olema hullumeelselt kallis, võib selle projekti ilmselt eos maha kanda. Loomulikult võib alati rõhuda Araabia turistidele, kuid mis magnetiga neidki sinna meelitada, kui isegi saudid ise eelistavad puhata pigem Dubais, kus nad võivad kanda, mida soovivad, minna soovi korral kinno või külastada ööklubi.

Mada'in Saleh

Ja ometi, Saudi Araabias on potentsiaali kaugelt rohkemaks. Kui Petra on maailmas üldtuntud, siis samuti nabatealaste poolt kaljusse raiutud ajalooline Mada'in Saleh on sisuliselt täiesti tundmatu. 2008. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja lisatud Mada'in Saleh on Petra järel suuruselt teine kaljuarhitektuuriga linn. Mada'in Saleh’ kohta tasub kindlasti rohkem lugeda näiteks BBC lehelt ja saudi-archeology.com.

Mada'in Saleh

Euroopast on Saudi Araabiasse üritatud turismi arendada, kuid hetkel on see põrgulikult aeganõudev, bürokraatlik ja kallis. Näiteks ühe Briti reisifirma korraldatud reisi maksumuseks kujunes pärast kogu kadalipu läbimist umbes 5500 eurot inimese kohta, kuid kinnitas samas, et paljureisinud inimeste niši-nõudlus selle üsna kättesaamatu piirkonna külastamiseks on selgelt olemas.

Kas Saudi Araabia kuurordid võiks hakata varsti konkureerima Sharm El Sheikhi ja Hurghadaga? Kunagi ei saa midagi täielikult välistada, aga hetkel on seda mingiski võrreldavas ulatuses väga raske ette kujutada, maetagu selle arendusse raha kuipalju tahes.

Allikas: Bloomberg

Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased