Kasahstan 1. jaanuarist 2017 viisavaba

Kasahstan

Kuigi päris ametlikku kinnitust veel pole, peaks alates 1. jaanuarist 2017 Kasahstani külastamine Eesti kodanikele muutuma viisavabaks. Nimelt on Kasahstan juba alates 2015. aasta maist ette valmistanud plaani kehtestada kuni 30-päevane viisavaba viibimise võimalus kõikide OECD liikmesriikide (s.h. ka Eesti), Araabia Ühendemiraatide, Singapuri ja Malaisia kodanikele

 

Tegemist on osaga Kasahstani strateegiast muutuda avatumaks ja arendada riigi majandust. Lühemas plaanis on viisavabaduse taga kindlasti olulisem tegur hoopis Astanas 2017. aasta juunis avatav Expo 2017. Tegemist on suurte maailmanäituste vaheaastatel peetav kindlale teemale spetsialiseeritud näituseformaadiga, Astana Expo puhul on teemaks "Tulevikuenergia".

 

Kuna Astana Expo näol on tegemist esimese endises sotsialismiriigis korraldatava Expoga, võtavad kasahhid asja täie tõsidusega. Kolm kuud kestvale rahvusvahelisele näitusele loodetakse väljapanekuid 100 riigist. Teadaolevalt Eesti Astanas esindatud pole.

 

Kui pikalt Kasahstanis viisavabalt reisida saab, pole hetkel veel teada. Kuigi mainitud on perioodi kuni 30 päeva, võib see ka lühemaks kujuneda. Näiteks Soome kodanikud saavad juba praegu Kasahstanis viisavabalt reisida kuni 15 päeva.

 

Kasahstan peaks hetkel olema küllalt soodne sihtkoht, sest Kasahstani rahvusvaluuta tenge on aastaga kaotanud pea poole oma väärtusest. Kui juunis 2015 oli tenge kurss umbes 200 KZT = 1€, siis praegu saab ühe euro eest juba orienteeruvalt 390 tenget. Kasahstan on küllalt sõltuv toorainehindadest ja nafta hinna langus on mõjutab otseselt ka tenge väärtust. Kashstan lasi rahvusvaluuta kursi vabaks 2015. aasta augustis.

 

Kasahstani rahvuslik lennufirma Air Astana on aastatega märkimisväärselt arenenud ja saab pidevalt tunnustust Skytraxi lennunduskvaliteedi auhindade jagamisel. Skytraxi hinnangul on Air Astana 4-tärni lennufirma (võrreldav näiteks Finnairi või Lufthansaga) ning seda on 5 aastat järjest nimetatud Kesk-Aasia ja India piirkonna parimaks lennufirmaks.

 

Loe lisaks: Reisiidee – Kesk-Aasia Suur kanjon