Keenia meelitab Euroopa odavlennufirmasid

Keenia

Keenial on kavas meelitada riiki lendama sellised Euroopa odavlennufirmad nagu Ryanair ja easyJet, vahendab Bloomberg Keenia turismiministrit. Eelkõike huvitab Keenia turismiametit see, kuidas meelitada India ookeani randadesse ja safarile rohkem Ühendkuningriikide kodanikke. Fookus on loogiline, sest Ühendkuningriikidest saabujad on sel aastal Keenia suurim turismiallikas USA järel ning India, Hiina ja Saksamaa ees. 2017. aasta ulatusid Keenia turismitulud kokku veidi üle 1 miljardi euro.

Eelkõige soovitakse lende Euroopast Keenia rannikulinna Mombasasse, kus asub riigi suuruselt teine lennujaam. Mõlemale odavlennufirmale oleks see esimene Sahara-alune sihtkoht.

Lendamiseks on vaja lennukit
Idee Euroopast rohkem turiste meelitada pole ju paha. Kuid veidi lähemalt vaadates näib asi vähemalt esialgu rohkem utoopia valdkonda kuuluma. Kõige lihtsamaks takistuseks on näiteks see "pisiasi", et kummalgi mainitud lennufirmal pole hetkel lennukeid, mille lennuulatus ulatuks näiteks Londonist Mombasani.

Et see visuaalselt selgem oleks, siis siin on Ryanairi ja easyJeti lennukite võimalikud lennuulatused Mombasast.

Ryanair
Ryanair kasutab praegu Boeing 737-800 lennukitüüpi. Sellega lendaks vähemalt teoorias ära Ateenast ja Küproselt. Alates 2019. aastast jõuavad Ryanairi käsutusse uuemad Boeing 737 MAX 8 lennukid, mille lennukaugus on suurem, kuid Londonisse sellegipoolest välja ei venita. Võimalus oleks lennata kas Küproselt, Ateenast või Itaaliast, kuid Ryanair pole pikemate lendude vastu seni mingit märgatavat huvi välja näidanud.

easyJet
EasyJetil oleks veidi rohkem lootust, sest lennukiparki saabuvate uute Airbus A321neo lennukitega võiks teoreetiliselt Londoni ja Mombasa vahelise otsa ära katta. Airbusil on valmimas ka Airbus A321neo LR (long range), mille lennuulatuse kohta on avaldatud vaid katselennu andmed. Igal juhul oleks selle võimalik lennukaugus piisav, et kõikjalt Euroopast Keeniasse lennata.

Aga Norwegian?
Huvitaval kombel pole sõnagi juttu kolmandast võimalikust lennufirmast, milleks oleks Norwegian. Norwegianil on olemas Londonis kauglendude baas ja neil on hetkel ka ainsana olemas lennukid, millega Mombasasse probleemivabalt lennata saaks (laia kerega Boeing 787-9).

Asi pole ainult lennukites
Lisaks puhtale lennuvõimekusele on lendude käivitamiseks veel midagi vaja.

Esiteks ei lähe ükski odavlennufirma Keeniasse niisama. Loomulikult peab asi olema majanduslikult tasuv ja pole kahtlust, et selle teema üle peetakse läbirääkimisi. Selleks, et hinnad all hoida, on vaja mingeid garantiisid. Kas Keenia on valmis mõne lennufirmaga minema samasuguse diili peale, nagu näiteks Ryanairi lendudel Iisraeli, kus Ryanair saab iga riiki toimetatud reisija eest teatava summa?

Lennupiletite hinnad Keeniasse on järk-järgult odavnenud ka tavalennufirmadel. Näiteks Tallinnast saab Nairobisse juba ~360 euroga. Järelikult peavad odavlennufirmad suutma pakkuda hindu, mis jäävad alla 250€, kui arvestada, et sellise pikkusega lendudelt kasseeritakse lisatasudena keskmisest rohkem.

Teiseks pole Mombasa lennujaam just tehnika viimane sõna. On juhuseid, kus läbivalgustus ei tööta ja check-in tehakse käsitsi, sest elektrit pole. Odavlennufirmadele on lühike pööranguaeg oluline ja kui see tõrgeteta ei suju, on asi halvasti.

Kolmandaks – reisija võib ju Mombasa lennujaama jõuda, aga edasi mis? Selleks, et jõuda Diani randadesse, on vaja transporti. Kes selle organiseerib?

Võib muidugi filosofeerida, kui mugav oleks ühe vahekäiguga lennukiga lennata 8,5 tundi (BA London-Nairobi lennuaeg). Kui on öised lennud, siis vast pole nii suur vahe, kuid muidu, kui samal ajal käib kärudest müük ja keegi soovib tualetti (mida väga palju pole), siis on ummikud paratamatud. Samas, tundub, et kõik sinnapoole areneb.

Kokkuvõte
Kui kõik eelnev kokku võtta, siis peab küll ime juhtuma, et odavlennud Euroopa ja Mombasa vahel lähematel aastatel käivituksid. Hetkel teevad Mombasasse otselende vaid (põhiliselt Itaalia) puhkuselennufirmad. Ainus suurem lennufirma, mis Mombasas maandub, on Turkish Airlines. Qatar Airways on lende Dohast Mombasasse lubanud alustada, kuid tegudeni pole veel jõutud.
Täiendus: 10.09. saabus info, et Qatar Airways alustab lende Dohast Mombasasse 9. detsembril 2018.