Keenia plaanib tamme, mis hävitaksid Serengeti ökosüsteemi
veigo
veigo
5. okt 2017 05:01

Elu Ida-Aafrikas on õpetanud, et Aafrikas ei pruugi täiesti uskumatu asi kunagi olla päris uskumatu. Tundub, et see tõdemus on taaskord kinnitust saanud ja kahjuks ei too see kaasa kaugeltki parimaid uudiseid.

Serengeti unikaalne ökosüsteem Põhja-Tansaanias ja Keenia edelaosas on koduks maailma suurimale loomade rändele maismaal. Miljonite gnuude rändamist Serengetist Maasai Marasse Keenias ja tagasi on loodusfilmidest näinud ilmselt igaüks. Nüüd ähvardab Aafrika kahte kõige kuulsamat rahvusparki järjekordne, ja senisest kaugelt tõsisem oht.

Tansaanias on aastaid võideldud Serengeti rahvusparki läbiva kiirtee vastu. Praeguseks on see plaan kalevi alla pandud. Kuid nüüd on töösse pandud hoopis ohtlikum projekt. Nimelt peetakse Keenias (ja ka Tansaanias) plaane ehitada suure migratsiooni ajal loomadele ainsaks veeallikaks olevale Mara ja tema peamisele lisajõele mitmeid tamme, põhiliselt põllumajandusele niisutusvee, aga ka hüdroenergia saamiseks.

Uutel tammidel oleks sealsele ökosüsteemile äärmiselt suur mõju. Kuna Mara jõgi on kuivaperioodil Serengeti ainus veeallikas, tähendaks 2/3 vähem veevoolu, et kuivaperioodil kuivaks jõgi lihtsalt ära. See tähendaks, et samal ajal, kui pumbad juhivad vett põllumajanduse tarbeks, sureksid sajad tuhanded loomad palava päikese all lihtsalt janusse. Kui kiskjatel pole enam saakloomi, pole ka neil pikka pidu.

Mara jõgi

Sellega tammide negatiivsed mõjud veel ei piirduks. Osa ümberjuhitud vett jõuaks otsaga Tansaanias asuvasse Natroni järve. Natron on pesitsuspaigaks 3/4 Aafrika väikeflamingodele. Kõrgem veetase tähendab flamingodele probleeme toiduhankimisel ja ilmselgelt hakkab see mõjutama nendegi arvukust.

Nemadki on ohus. Foto: alert-conservation.org

Asja juures on huvitav nüanss veel see, et kogu seda projekti rahastab suurte summadega Maailmapank. Miks ma küll ei imesta, et projekti üks vedajatest on hiinlane.

Keenia plaanitavad tammid oleks ökoprojekt oma kõige halvemal kujul. Selle mõju ei pruugi avalduda kohe, aga see saab olema mõeldamatult ränk. Idee hävitada kaks Aafrika ikoonilist rahvusparki, terve suur ökosüsteem ja panna tohutu põnts nii Keenia kui Tansaania turismitööstusele on justkui asi, mida ükski täie mõistusega inimene justkui kaalumagi ei tohiks hakata. Kuid ometi, näib, et Aafrikas pole midagi liiga uskumatu. Jääb üle vaid loota, et üleüldine rahvusvaheline surve sunnib Keenia ja Tansaania otsustajaid taolisest enesehävituslikust projektist loobuma.

Allikas: Alert-Conservation.org

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased