Kellele Euroopa Liidu piirid avanevad? Esialgne nimekiri

Euroopa Liidu koridorides peetakse intensiivseid kõnelusi, mis riikide kodanikke lubada reisida Euroopa Liitu alates 1. juulist, kui EL välispiirid plaanitakse avada. Seni pole veel kokkeleppele jõutud ja reedel, 26. juunil läbirääkimised jätkuvad. Euronewsi käsutuses on esialgne nimekiri riikidest, mille kodanikud võidakse alates juulist Euroopa Liitu lubada. Võib eeldada, et siin tehakse mõned korrektuurid, kuid teatava üldpildi saab kätte.

Lubatud riikide hulka kuuluvad:

Albaania
Serbia
Montenegro
Bosnia ja Hertsogoviina
Kosovo
Vatikan
Monaco
Andorra
Ukraina
Türgi
Gruusia

Lõuna-Korea
Põhja-Korea
Turkmenistan
Vietnam
Hiina
Tai
Myanmar
Mongoolia
Japaan
Bhutan
Liibanon
Indoneesia
Usbekistan
India
Tadžikistan
Kasahstan

Uus-Meremaa
Austraalia
Palau

Dominica
Bahama
Saint Lucia
Uruguay
Jamaika
Kuuba
Guyana
Paraguay
Venezuela
Nicaragua
Costa Rica
Kanada

Angoola
Tuneesia
Namiibia
Uganda
Mosambiik
Mauritius
Sambia
Rwanda
Etioopia
Maroko
Alžeeria
Egiptus

Suurim probleem Euroopa riikide vahel seisneb selles, missugust kriteeriumi otsustamiseks kasutada ning osade riikide nakatumiskordaja usaldusväärsus. Plaanide järgi hakatakse nimekirja üle vaatama iga kahe nädala tagant.

Samas tuleb arvesse võtta, et EL liikmesriigid võivad riiki lubamisel kehtestada erinevaid piiranguid. Näiteks on lätlased märku andnud, et Ukraina kodanikele nad praegu veel piire avada ei plaani. Ka EL riikide kodanike naasmisel reisilt "rohelise nimekirja" riikidesse võib ees oodata karantiin.

Ka ei tähenda piiride avamine, et lennud kohe toimuma hakkaksid (näiteks Gruusia ei võta rahvusvahelisi lende vastu kuni 1. augustini).

Üks Euroopa riik ei kuulu ei rohelisse ega punasesse nimekirja. See on Ühendkuningriik, mida kuni Brexiti üleminekuperioodi lõpuni 31.12.2020 vaadatakse kui EL riiki.