Kummituslinn Kayaköy Türgis

Türgi

Türgi edelarannikul, 8 km Fethiye linnast lõunas asuvad kunagise õitsva Kreeka küla Kayaköy varemed. Arvatakse, et Kayaköy, mis varem kandis nime Livissi, ehitamisajaks on 18. sajand ja see rajati kunagise Lüükia linna Lebessuse endisesse asukohta. Livissi hakkas kiiresti kasvama pärast seda, kui naaberlinnas Fethiyes leidis aastal 1856. aastal aset purustav maavärin ja 1885. aastal järgnes suur tulekahju. Kõrgajal elas Livissis erinevatel andmetel 6 000 kuni 20 000 inimest.

 

Foto: Flickr

 

Kuni I Maailmasõja puhkemiseni elas Türgi läänerannikul arvukalt õigeusklikke kreeklaste kogukondi. Pärast sõja puhkemist leidsid kreeklased ennast aga asuvat vaenlase territooriumil. Algas kampaania kreeklaste ja teiste kristlaste väljatõrjumiseks riigist. Käiku läksid nii hukkamised kui küüditamised, paljud kreeklased põgenesid.

 

Foto: Maggie Stephens

 

Järgnes Kreeka-Türgi sõda, mille raames üritasid kreeklased haarata Otomani impeeriumi territooriumist lisa. Sõjaõnn oli seekord türklaste poolel. 1923. a. sõlmiti Lausanne’is kahe riigi vahel rahvastikuvahetuse kokkulepe, mis sundis ümber asuma umbes 1,3 miljonit Anatoolia kreeklast ja 0,5 miljonit Kreekas elavat moslemit.

 

Foto: Dany Sternfeld

 

Kuigi Livississe saabusid ümberasujad Kreekast, olid nad harjunud Kreeka palju suuremate ja viljakamate põldudega ning liikusid mägisest ja kivisest Livissist edasi mujale. Livissile pani viimase põntsu 1957. aastal toimunud 7,1 magnituudine maavärin, mis purustas enamiku hooneid.

 

Foto: Flickr

 

Täna on Kayaköy Türgi valitsuse kaitse all ning peetakse plaani kuni kolmandik rohkem kui 500 hoonest taastada. See on leidnud vastuseisu osade ajaloolaste poolt, kes leiavad, et Kayaköy peaks jääma sellisena, nagu ta on, sest ehitus- ja restaureerimistööd võivad hooneid veelgi kahjustada ning Kayaköy ei peaks muutuma turiside teemapargiks.

 

Foto: Flickr

 

Kui vaadata Kayaköyd Google Mapsis, siis leiab kaardilt mitmeid söögi- ja majutuskohti. Street View näitab, et Kayaköy alumine osa näibki toimivat täiesti tavalise külana, mäe nõlvad on aga täis varemeid.