Kus asuvad maailma sügavaimad metroojaamad?
veigo
veigo
19. mai 2024 08:14

Metroo on suuremates linnades pea reeglina kiireim transpordiviis jõudmaks ühest kohast teise. Kuna meil metrood pole, pakub metroosõit ühtlasi ka omamoodi elamust. Metroojaamad asuvad erineval sügavusel ning osad neist on päris maa peal, aga enamasti seondub metroo ikka eskalaatorisõiduga maa alla ja pärast jälle tagasi üles.

Kui vaadata internetis ringi, kus asuvad maailma sügavaimad metroojaamad, siis võib leiab küllalt erinevaid andmeid. Üheks segaduse tekitajaks on see, et kord räägitakse metroosüsteemist tervikuna, nagu see on Pyongyangi puhul, siis jälle konkreetsest metroojaamast.

Rääkides metroosüsteemist, siis maailma sügavaim metroo asub ilmselt tõesti Pyongyangis, kus see on ehitatud võimalikku tuumasõda arvestades erinevatel andmetel 110 kuni 200 meetri sügavusele. Konkreetsete metroojaamade puhul võiks edetabel olla järgmine:

1. Hongyancuni metroojaam Chongqingis (116 m)

Maailma sügavaima metroojaama au kuulub alates 2022. aastast Hiinas Chongqingis asuvale Hongyancuni jaamale, mille sügavaim koht asub 116 meetrit maa all.

Seekord ei üritanud hiinlased mingeid rekordeid lüüa, lihtsalt Chongqing on mägine linn, kus metroo jookseb läbi mägede ja üle jõe. Hongyancuni metroojaam on ehitatud mäe sisse ja selle ehitamine oli paras väljakutse.

Selleks, et maa pealt Hongyancuni jaamani jõuda, tuleb kasutada 7 elevaatorit, millel sõitmine võtab aega 8 minutit. Jaamast platvormini viib veel üks elevaator. Tänu sügavusele on Hongyancuni metroojaamast kujunenud teatav turismiatraktsioon.

2. Arsenalna metroojaam Kiievis (105,5 m)

Enne Hongyancuni metroojaama valmimist kuulus maailma kõige sügavama metroopeatuse tiitel Kiievis asuvale Arsenalna jaamale. Kiievis mängib metroo sügavusel ühest küljest rolli Dnipro jõgi ja selle kõrged kaldad, teisalt ehitatigi enamik Kiievi metroojaamu silmas pidades külma sõja aegset võimalikku vajadust pommivarjendite järele tuumasõja puhkedes. Metrooni jõudmiseks tuleb võtta kaks pikka eskalaatorit, millel sõit võtab kokku aega umbes 5 minutit.

3. Admiraliteiskaja metoojaam Peterburis (86 m)

Peterburi metroo on keskmise sügavuse poolest maailma sügavamaid ja selle sügavaimal asuv metroojaam on Admiraliteiskaja. Seda läbib iga päev umbes 2 miljonit reisijat. Jaamas asub maailma pikimaid, 125 meetri pikkune eskalaator (125 meetrist pikemat eskalaatorit on väga raske ehitada).

4. Park Pobedõ – Moskva (84 m)

Moskva metroojaamas Park Pobedõ peaks asuma maailma pikim, 126 meetrit pikk eskalaator.

Muud märmist väärivad metroojaamad:

Washington Park – Portland (79 m)

Põhja-Ameerika sügavaim metroojaam Washington Park asub Oregonis Portlandis.

Hampstead – London (58 m)

Londoni metroo sügavaim, juba 1907. aastal avatud Hampsteadi metroojaam on ehitatud järsu künka sisse.

Náměstí Míru – Praha (53 m)

Praha sügavaim metroojaam.

Stockholm (~100m, tulevikus)

Umbes 6 aasta pärast peaks valmima väga sügav metroojaam ka Stockholmi metroo sinisel liinil. Umbes 100 meetri sügavusel asuvasse Sofia jaama eskalaatroreid ei planeeritagi, ülesse-alla saab ainult liftiga. Kui eskalaatoriga sõites võtaks jaama jõudmine aega 5 minutit, siis lifti puhul saab hakkama 30 sekundiga. Sofia jaama avamine on planeeritud aastasse 2030.

Lisaks

Selle peale nii ei mõtlegi, aga ühe rekordi leiab ka Helsingi metroost. Nimelt on Mellunmäki metroojaam maailma kõige põhjapoolseim metroojaam.

Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased