Verona üht populaarseimat vaatamisväärsust külastada soovivad turistid peavad nüüd arvestama 12 eurose väljaminekuga, sest Verona linnavõimud kehtestasid Julia maja sisehoovi sisenemise eest just sellise tasu. Seda põhjendatakse kui meedet ülerahvastatuse vähendamiseks ja külastajate ohutuse parandamiseks. Nüüd on aadressil Via Cappello 23 asuvasse keskaegsesse majja lubatud korraga siseneda ainult 100 inimesel, varem oli see arv 130. Ka pildistamise aeg rõdul on rangelt piiratud. Varem oli tasuline ainult Julia maja külastus.
Tänu Shakespeare’i noortest armunutest jutustavale tragöödiale "Romeo ja Julia" on Julia maja, mida kohalikud tunnevad kui Casa di Giulietta, sisehoovis asuv väike kivist rõdu hakanud sümboliseerima romantikat ja armastust. Veronat külastavate turistide jaoks on see sisuliselt kohustuslik külastuskoht hoolimata sellest, et tegemist on kõigest ilusa legendiga.
Foto: Wikimedia Commons
Shakespeare sai "Romeo ja Julia" jaoks inspiratsiooni Arthur Brooke’i poeemist "The Tragical History of Romeus and Juliet". Brooke’i poeem põhines omakorda Itaalia kirjanike Luigi de Porto ja Matteo Bandello töödel, mis rääkisid Romeo ja Julia lugu ning Montecchi ja Capelletti perekondade vahelisest vaenust.
Kunagi elas Julia majas tõepoolest Capellode perekond, kelle nimi sarnaneb Capallettidele. 1905. aastal omandas maja Verona linnavalitsus ja see restaureeriti aastatel 1939–1940 Antonio Avena juhtimisel, kes lisas majale ka kuulsa rõdu. Veel hiljem, aastal 1972, paigutati turistidele täiendavaks rõõmuks sisehoovi Nereo Costantini poolt loodud Julia kuju.
Turiste Julia maja tegelik lugu ei häiri ja legendi eelistatakse reaalsusele. On ka neid, kellele see muljet ei avalda - Briti väljaanne The Telegraph nimetas Veronas asuva Julia maja rõdu Euroopa kõige ülehinnatumaks turismiatraktsiooniks.