Lennujaamade PCR testidest on saanud rahamasinad

Enamik riike nõuab praegu riiki sisenemiseks negatiivset koroonatesti. Lennufirmade katusorganisatsioon IATA on aga mures, et kuni vaktsineerimisjärjekord pole veel kõigini jõudnud, muudab PCR testi nõue reisimise oluliselt kallimaks, kui varem.

IATA analüüsis PCR testide hindasid 16 riigi lennujaamades ja leidis riigiti suuri hinnakõikumisi. Keskmiselt maksab testimine lennujaamas vähemalt 74 eurot, ulatudes ajakriitilisematel juhtudel keskmiselt isegi 172 euroni.

PCR testi maksumus lennujaamades (IATA)

Isegi, kui võtta PCR test hinnaskaala alumises otsas, muutub lendamine pea kaks korda kallimaks. Kui 2019. aastal maksis ühesuuna lennupilet koos kõigi maksudega keskmiselt 200$ ehk ~170€, siis lisades siia odava PCR testi väljalennul, maksab pilet ligi 45% rohkem ehk 290$ (240€). Lisades sama hinnaga testi ka saabudes, on 200 dollarilisest lennust saanud 380 dollarine (315€) ehk pilet on 85% kallim. Edasi-tagasi reisi puhul hinnad kahekordistuvad. Neljaliikmelise perega reisides, kui kõik vajavad testimist, on lisakulu juba märkimisväärne.

Lendamine on seda kallim, mida kiiremini testi tulemusi vaja on. Näiteks Saksamaal maksab odavaim PCR test Frankfurdi lennujaamas 69 eurot. Selle tulemuse saab teada 24 tunni jooksul. Enamik inimesi pole valmis sellist aega ootama, kuid soovides Frankfurdis testi tulemusi 6 tunni jooksul, tuleb välja käia 139 eurot. Neljaliikmelisele perele läheks see maksma üle 550 euro.

Mis oleks lahendus?

Arusaadav, et lennufirmad ja IATA soovivad reisimise võimalikult kiiret taastumist ja täiendav märkimisväärse suurusega lisakulu lennureise kindlasti ei soodusta, eriti, kui testide hind kujuneb väga läbipaistmatult. Miks maksab odavaim test Austraalias 77 dollarit, kuid Jaapanis 278 dollarit, kuigi riikide elatustase on üsna sarnane? IATA juht Willie Walsh ütleb, et ühe PCR testi hind peaks tegelikult olema 15 dollari ehk 12,5 euro kandis.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon WHO on väljendanud seisukohta, et rahvusvaheliste reisijate testimise kulu peaksid kandma riigid. Põhjendus on siin lihtne: jutt on miljonitest reisimisega seotud töökohtadest. Osad riigid nii ka teevad, kes vaid oma kodanikele, kes kõigile.

Covid testimise hinna on klientide ligimeelitamiseks enda peale võtnud ka osad reisikorraldajad. Näiteks Euroopa suurim reisikorraldaja TUI maksab testimise osaliselt kinni. Ja TUI pole ainus firma, mis selliseid soodustusi pakub.

Olgu siiski veelkord märgitud, et jutt on PCR testi hindadest lennujaamades, mujal testides saab pea alati odavamalt.

Allikas: IATA