Lofootide ülisuur populaarsus põhjustab probleeme

Lofoodid

Norra üks kõige kaunimaid paiku, Lofoodi saarestik on viimastel aastatel kogunud turistide hulgas sedavõrd palju populaarsust, et kohalik infrastruktuur ei suuda arktilise looduse imetlejaid enam vastu võtta.

Lofootide ja Norra turism tervikuna sai tugeva tõuke Disney 2013. aastal linastunud multifilmiga Frozen (Eestis jooksis see pealkirja all "Lumekuninganna ja igavene talv"), mida muuhulgas rahastas ka Norra turismiamet. Frozen kasvatas Norrat külastavate turistide arvu hoobilt 20% võrra. Kui tavaliselt teeb suurem turistide hulk kohalikele ainult heameelt, siis Lofootidel vaadatakse toimuvat aina kasvava murelikkusega.

Aina suurenevad turistide hordid on Lofootide puhta ja puutumatu looduse tõeliselt proovile pannud. Lofootide kitsad ühesuunalised teed ja sillad on ehitatud kohalikke vajadusi silmas pidades ega suuda teenindada turiste, kes saabuvad rendi- ja matkaautode ning haagissuvilatega. Napib ka sobivaid parkimiskohti ja telkimisplatse. Et avalikke tualette on vähe, siis on üks populaarse matkaraja äärne väike metsatukk sedavõrd täis väljaheiteid ja tulaettpaberi jäänuseid, et kohalikud on selle ristinud s***metsaks. Ka prügikastid kipuvad pidevalt üle ajama vaatamata sellele, et neid pidevalt tühjendatakse. Prügikastides tuuseldavad linnud pole samuti just kõige meeldivam vaatepilt.

Kuna kämpingu- ja telkimisplatse napib, on registreeritud näiteks juhtum, kus Prantsuse turistid püstitasid oma telgi surnuaeda, ega näinud selles erinevalt kohalikest mitte mingit probleemi. Lofootide hotellide täituvus on suviti jõudnud 99% peale.

Foto: Knut-Ivar Johansen, Norra Rahvusringhääling, nrk.no

Lofootide kohalikud püsielanikud, keda on 24 500 inimest, peavad hakkama saama rohkem kui miljoni turistiga aastas. Kuna kohalikele omavalitsustele jagatakse raha elanike arvu, mitte turistide arvu järgi, siis napib ka parima tahtmise korral vahendeid, et ehitada välja korralike, sanitaarnõuetele vastavaid parklaid, kämpinguid ja piknikuplatse. Seetõttu räägitakse Lofootidel aina häälekamalt vajadusest kehtestada turismimaks, sest ükski omavalitsus ei suuda toime tulla sellise arvu turistidega.

Lofootidel prognoositakse, et kuigi olukord on juba kontrolli alt väljunud, läheb kõik varsti ilmselt veelgi hullemaks. 2017. aasta lõpus jõuab kinodesse film Downsizing, kus mängivad sellised staarid nagu Matt Damon, Alec Baldwin ja viimasest Bondi-filmist tuntud kurjam Christoph Waltz. Et filmi üks võttepaiku oli Lofootidel asuv Trollfjord ja filmi näevad miljonid inimesed, siis pole ilmselt vaja olla eriline selgeltnägija, prognoosimaks Lofootide veelgi suuremat ülemaailmset populaarsust.