Maailma vanimad lennufirmad

Maailma vanimate lennufirmade nimekirja saab koostada mitmel erineval põhimõttel. Tulemus sõltub sellest, kas valida välja vaid need lennufirmad, mis on kogu aeg tegutsenud sama nime all või mis on oma praeguse nime saanud veidi hiljem, kuid nende ajalooline järjepidevus on selgelt jälgitav (ühinemised, nimevahetused jmt). Alloleva nimekirja koostamiseks aluseks on ajaloolise järjepidevuse olemus.

Maailma esimesed kommertslennud

Vikipeedia andmetel kuulub maailma esimese kommertslennu au Saksa lennufirmale DELAG (Deutsche Luftschiffahrts-Aktiengesellschaft), mis asutati 16. novembril 1909. Esialgu põhiliselt huvireise pakkunud lennufirma alustas tsepeliinide ehk dirižaablitega regulaarlende Berliini ja Bodensee ääres asuva Friedrichshafeni vahel 24. augustil 1919. aastal.

Esimene teadaolev kommertslend tiibadega lennukiga toimus 1. jaanuaril 1914 Floridas, kui St. Petersburg-Tampa Airboat Line käivitas esimese plaanipärase lennuliini St. Petersburgi ja Tampa vahel. Tegevus lõpetati küll juba järgmisel aastal.

Maailma vanimad lennufirmad

KLM Royal Dutch Airlines
KLM ehk Hollandi ja selle kolooniate kuninglik lennufirma (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën) asutati 7. oktoobril 1919 ja on seni kõige kauem sama (või siis, peaaegu sama) nime all tegutsenud lennufirma maailmas. Esimene regulaarlend toimus 7. mail 1920 Londoni Croydoni lennuväljalt Amsterdami renditud De Havilland DH-16 lennukil.

Avianca
Asutatud 5. detsembril 1919 SCADTA (Society Colombo German Air Transport) nime all, ühines juunis 1940 Colombian Air Service’iga ja sai nimeks Avianca. Kolumbia rahvuslik lennufirma on vanim läänepoolkeral tegutsev lennufirma, esimene regulaarlend toimus septembris 1920.

Qantas
Asutatud 16. novembril 1920, esimene regulaarlend toimus novembris 1922. Austraalia lennufirma nimi on lühend sõnadest Queensland and Northern Territory Aerial Services. Vanuselt teine sama nime all lendav lennufirma maailmas.

Aeroflot
Alustas tegevust Dobroljoti nime all 9. veebruaril 1923. Aerofloti nime kannab lennufirma alates 1932. aastast

Czech Airlines
Tšehhi lennufirma Czech Airlines asutati 6. oktoobril 1923 ja kandis nime Czechoslovak State Airlines (CSA). Esimesed regulaarlennud toimusid samal aastal Praha ja Bratislava vahel.

Finnair
Tšehhidest vaid veidi hiljem panid oma lennufirmale aluse ka soomlased. 1. novembril 1923 asutatud lennufirma tegutses kuni 1968. aastani nime all Aero O/Y ning nimetati siis Finnairiks. Finnair on esimene Euroopa lennufirma, mis alustas vahemaandumiseta lende Euroopa ja Hiina vahel.

Delta Air Lines
Asutati 30. mail 1924 põldude väetamiseks nime all Huff Daland Dusters. 1928. aastal sai nime Delta Air Service, regulaarlende pakub alates 1928. Delta on USA vanim lennufirma.

Tajik Air
3. septembril 1924 Aerofloti tütarfirmana. Iseseisvus 1991. aastal. Selle lennufirma lennukipargist leiab tükikese elavat lennundusajalugu (Boeing 757-200, 767-300, An-28).

Euroopa lennufirmadest on pika ajalooga veel korduvalt nime vahetanud Air Serbia (asutatud 1927) ning endiselt sama nime all tegutsevad Iberia (1927) ja LOT Polish Airlines (1928). Lufthansa on küll asutatud 1926, kuid sõjaeelsest lennufirmast on tänapäeva Lufthansal alles vaid logo. Air France alustas tegevust oktoobris 1933.

Maailma vanimad lennufirmad


Märkus: LAN Airlines on nüüdseks LATAM, TACA kuulub Avianca gruppi