Maailma vanimad restoranid

Mitte kõik restoranid ei tule ja lähe. Kuigi nii mõnigi restoran ei vea välja esimest aastat ja paljud viiendat, leidub maailmas söögikohti, mille ajalugu ulatub sadade aastate taha ja kaugemalegi. Nimekiri, missugused on maailma vanimad restoranid, sõltub koostajast. Allolev nimekiri ei pretendeeri lõplikule tõele, vaid on kokku pandud mitmete erinevate allikate põhjal.

Üldiselt nõustutakse, et maailma vanimaks järjepidevalt töötanud söögikohaks võib lugeda Austrias Salzburgis tegutsevat Stiftskeller St. Peterit. Sealt edasi lähevad asjad veidi enam vaieldavaks. Maitse asi, kas pidada aastal 1416 Pekingis asutatud väikest pardi- ja kanaliha pakkuvat söögikohta Bianyifang maailma vanimate hulka kuuluvaks, sest ühest küljest see enam algses kohas ei tegutse, teisalt kannab see endiselt Pekingi vanima Pekingi parti pakkuva restorani nime.

Kui maailma vanima restorani nime guugeldada, saab tulemuseks, et see on 1725. aastal Madriidis asutatud restoran Botín.

Nagu allpoololevast nimekirjast näeb, võib maailma ühte vanimasse restorani astuda Eestist mitte väga kaugel. Näiteks järgmine kord Stockholmi sattudes. Tõsi, tagasiside Zum Franziskanerile näitab, et kohati viilitakse nurki sirgeks ka nii pika ajalooga söögikohtades. Või on kohati seal lihtsalt rahvast liiga palju.

Maailma vanimad restoranid:

1. Stiftskeller St. Peter (803) – Salzburg, Austria

2. Bianyifang (1416) – Peking, Hiina

3. Zum Franziskaner (1421) – Stockholm, Rootsi

4. Honke Owariya (1465) - Kyoto, Jaapan

5. La Tour d’Argent (~1500) – Pariis, Prantsusmaa

6. Zur letzten Instanz (1621) – Berliin, Saksamaa

7. White Horse Tavern (1673) - Rhode Island. USA

8. A La Petite Chaise (1680) – Pariis, Prantsusmaa

9. Botín (1725) – Madrid, Hispaania

10. Tavares Rico (1784) – Lissabon, Portugal

Peamised allikad:
International Living
The Daily Beast