Machu Picchu saab erilise virtuaaltuuri

Vaatamisväärsuste ja muuseumide virtuaaltuuridega oleme pandeemia ajal hakanud harjuma. Erinevate lähenemiste ja tehnoloogiatega on need teatavaks asenduskogemuseks, kui ise pole võimalik kohale minna. Tundub aga, et virtuaaltuurid hakkavad jõudma veelgi kõrgemale tasandile.

Alates 16. oktoobrist 2021 kuni 6. märtsini 2022 saab Floridas asuvas Boca Ratoni kunstimuuseumis kogeda kõrgtehnoloogilist virtuaalnäitust Machu Picchu and the Golden Empires of Peru UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluval Machu Picchul. Tehnoloogilise poole taga on Singapuri firma Cityneon.

Näitusel on kasutusel liikuvad VR ehk virtuaalreaalsusistmed, mis on varustatud paljude sensoritega, et tekitada tõeline kohalolekutunne. Kõrge resolutsiooniga VR peakomplekt pakub võimalusi ringi vaadata 360 kraadi ulatuses, tooli seljatoel asuvate andurite abil saab varemeid ja muud "kombata" ning looduslõhnade jaoks on isegi lõhnadispenserid olemas.

Floridas on näitus ajutiselt, kuhu see edasi liigub, pole veel teada. Boca Raton valiti algatuseks seetõttu, et tunnise autosõidu kaugusel Miamis elab USA suurim Peruu kogukond.

Machu Picchu ise on alates novembrist 2020 taas avatud, kuid varasemast karmimate hügieeninõuetega. Muutunud on ka piletite väljastamine. Kui varem olid piletid enne- ja pärastlõunaseks külastuseks, siis tuleb siseneda kindlal kellaajal. Näiteks 10:00 piletiga saab siseneda kuni 11:00.

Machu Picchu pole enam viimase hetke sihtkoht, kuhu pileteid alles Cuscos vaatama hakata. Arvestades, et pileteid on piiratult ja need müüakse välja üsna kiiresti, tasub nende broneerimise peale mõelda juba kuu-paar ette.