Meroë unustatud püramiidid Sudaanis

Sudaan

Ida-Sudaanis, 200 km pealinnast Khartoumist eemal asub Niiluse kaldal iidne Meroë linn. Meroët loetakse Sudaani vaatamisväärsuseks number 1, sest sealsest kõrbes asuvad peaaegu 200 iidset püramiidi, mis ehitati Kushi kungriiki valitsenud kuningate ja kuningannade poolt.

Kushi kuningriik asus Egiptusest lõunas. Riigi alguseks sai iseseisvumine Egiptuse võimu alt orienteeruvalt 1070. aasta paiku eKr. Kushi kuningriik kogus kiiresti võimsust ja allutas endale aastal 727 eKr ka Egiptuse ning valitses seda kuni assüürlaste saabumiseni. Pärast seda, kui roomlased olid Egiptuse vallutanud, hakkas kuningriik nõrgenema ja kadus ajalukku 300 pKr paiku.

Kushi kuningriigil oli kaks pealinna, Nabata ja Meroë. Riigi hiilgeajal Nabatas asunud pealinn viidi üle lõuna poole Meroësse umbes aastal 590 eKr, kuna seal oli viljakam pinnas, leidus rauamaaki ja oli suurem puhver Egiptusega.

Meroë püramiidid, mida kutsutakse ka Nuubia püramiidideks on ehitatud 2700 kuni 2300 aastat tagasi. Nad on Egiptuse analoogidest väiksemad ja järsemate külgedega ning on kaunistatud elementidega, mida võib leida vaaraode-aegsest Egiptusest, aga ka Antiik-Kreekast ja -Roomast.

Kuigi Meroë püramiidid on turistidele Sudaani peamine tõmbenumber, on sealne turism rahvusvaheliste sanktsioonide ja Darfuri konflikti tõttu madalseisus. Hinnanguliselt külastab Sudaani (mis oli enne Lõuna-Sudaani eraldumist pindalalt Aafrika suurim riik) aastas 15 000 turisti.

Rohkem fotosid Meroë püramiididest leiab The Atlanticust.

Reisimine Sudaani on seotud bürokraatiaga, kuid pole sugugi võimatu. Parimaks kohaks, kust Sudaani viisat hankida, loetakse Kairot ja Aswani Egiptuses. Mujal võtab paberimajandus Sudaani saatkondades pikalt aega. Konkurentsitult parimaks Sudaani reisijuhiks on Bradti oma, mida on Rahva Raamatu riiulitel müügil olnud ka Eestis.