Miks on keelatud pildistada öist Eiffeli torni?
veigo
veigo
22. aug 2021 05:30

Kas teadsid, et kui pärast Pariisi külastamist leiab sinu Instagrami voos, blogis või mujal pilte pimeduses tuledest säravast Eiffeli tornist, oled sa rikkunud autorikaitseõigusi? Võib tekkida küsimus et mis jutt see veel on, keegi ei teinud seal pildistamisest mingit probleemi? Aga vastavalt Prantsusmaa seadustele tasub olla ettevaatlik – vähemalt neil, kes soovivad oma pilte kommertseesmärkidel kasutada.

Nimelt toimib Prantsusmaa intellektuaalomandi seadus veidi omapäraselt. Tõepoolest, autoriõigused kehtivad looja eluajal ja veel 70 aastat pärast tema surma. Kuna Gustave Eiffel suri 1923. aastal, siis alates 1993. aastast pole Eiffeli torni autorluse pärast enam muret. Sama ei kehti aga Pariisi kõige kuulsama vaatamisväärsuse valguskujunduse autori Pierre Bideau kohta. Alates 1985. aastast on tema poolt Eiffeli tornile loodud valguslahendus valgustanud öist Pariisi taevast ning alates aastast 2000 vilguvad õhtuti tornis Bideau idee järgi kujundatud tuled.

Prantsusmaa kohtu otsusega on Eiffeli torni valguslahendus originaalne visuaallooming, mis on kaitstud autorikaitse seadusega ning on keelatud ilma eelneva loata avaldada fotosid valgustatud Eiffeli tornist. Sel põhjusel leidub pildipankades suhteliselt vähe fotosid öisest Eiffeli tornist ja meedias kasutatakse enamasti fotosid Eiffeli tornist päevasel ajal.

Öine Eiffeli torn – valgustus Pierre Bideau (Pixabay)

Valgusdisainer Pierre Bideau lahkus meie seast 2021. aasta märtsis, kuid autoritasud laekuvad Eiffeli torni opereerimise ja haldamise eest vastutavale ühingule SETE (Société d'Exploitation de la Tour Eiffel). Vikipeedia andmetel laekus ühingule 2002. aastal autoritasudena üle 1 miljoni euro.

Arvestades, kui palju liigub sotsiaalmeedias pilte öisest Eiffeli tornist, on ilmne, et SETE ei võta midagi ette miljonite inimestega, kes postitavad internetti fotosid oma sõpradele ja eralõbuks. Teine asi on aga nendega, kes soovivad öise torni pilte kasutada kommertseesmärkidel (filmiplakatid, pakendid, ajakirjad jne). Ka eraisikutel soovitab SETE pimedas Eiffeli tornist tehtud piltide juures kasutada viidet "Eiffeli torn – valgustus Pierre Bideau". Siis ei tohiks kellelgi ütlemist olla.

Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Seesam
Sisuturundus
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased