Nacala - vaese riigi luksuslik lennuväli

Mosambiik

lmselt ei löö Nacala rahvusvahelise lennuvälja mainimine isegi kogenud ränduritel äratundmise lambikest põlema. Nacala näol on tegemist Aafrika lõunaosas asuva Mosambiigi kõige moodsama lennujaamaga, mille 2014. aastal avas meedikära saatel riigi president Armando Guebuza. Kunagise sõjaväe lennuvälja ümberehitamisega kommertslendude tarbeks pidi sellest saama pealinna Maputo järel lennuliikluse tiheduselt Mosambiigi teine lennundussõlm, kus on piisavalt võimsust 500 000 reisija ja 5000 tonni kaubasaadetiste teenindamiseks aastas.


Nacala lennujaam disaineri nägemuses

Kolm aastat hiljem seisab 200 miljonit dollarit (170 miljonit eurot) maksma läinud Nacala kaasaegne lennujaam endiselt jõude ja on ilmne, et kunagised suured lootused pole määratud täituma. Vaatamata sellele, et stardi- ja maandumisraja pikkus võimaldaks seal nüüd vastu võtta ka Boeing 747 suurusega lennukit, saabub Nacalasse nädalas vaid kaks lendu pealinnast Maputost, mida opereerib riiklik lennufirma LAM Mozambique Airlines. Sellega on ära kasutatud märkimisväärsed 4% lennujaama tegelikust võimsusest ja 16 check-in letti seisavad enamuse ajast rakenduseta.


Nacala lennujaam disaineri nägemuses

Nacala lennujaama ehitas Brasiilia Odebrechti kontserni kuuluv ehitusfirma Odebrecht International. Tänaseks on Odebrecht nii Mosambiigis kui mitmes teises riigis altkäemaksude andmise süüdistusega uurimise all. Ehitusfirma on tunnistanud, et lepingu saamiseks anti Mosambiigis erinevatele ametnikele perioodil 2011 – 2014 90 000 dollarit altkäemaksu.

Nagu Aafrikas tavaks, ei kaotata ka Mosambiigis kunagi lootust, et varsti lähevad asjad paremaks. Ja võimalik, et Nacala lennujaam näeb tulevikus tõesti rohkem reisijaid. Nimelt küpseb Mosambiigis plaan osad riigi lennujaamadest sulgeda ja suunata rohkem liiklust muuhulgas ka Nacalasse. Sulgemisoht ähvardab näiteks Pemba lennujaama, mille nimes sõna "rahvusvaheline" on erinevalt Nacalast täiesti õigustatud ja mis leiab kasutamist turistide poolt. Räägitud on ka Nacala lennuvälja müümisest erakätesse. Mõistlik plaan, kui meenutada, et näiteks Hispaanias müüdi miljard eurot maksma läinud Ciudad Reali lennuväli lõpuks hiinlastele veidi rohkem kui 10 000 euroga.