Oslo uus tõmbenumber - Munchi muuseum
veigo
veigo
25. okt 2021 04:54

Reedel 22. oktoobril 2021 avati Oslo kaldapealsel Norra kunstniku Edvard Munchi muuseum. Otsuse rajada uus Munchi muuseum võttis Oslo linnavalitsus vastu juba 2008. aastal, ehitise võidudisaini väljavalimisest kuni muuseumi valmimiseni läks erinevatel põhjustel tervelt 12 aastat, aga 2,7 miljardit Norra krooni (278 miljonit eurot) maksma läinud hoone on nüüd valmis ja avatud. Munchi muuseumi lühem nimi ongi MUNCH ning see on maailma suurim ainult ühele kunstnikule pühendatud muuseum.

Aastatel 1863 kuni 1944 elanud Edvard Munch on Norra kuulsaim kunstnik, tema "Karje" on maailma üks äratuntavamaid kunstiteoseid. Munch pärandas oma suure isikliku kunstikogu Oslo linnavalitsusele. Kogusse kuulub 1150 maali, 7500 joonistust, 18 000 graafilist lehte ja palju isiklikke asju. Nende kõrval võib näha ka Munchi tehtud fotosid. Kunstnik ostis Kodaki kaamera 1902. aastal ja oli üks esimesi, kes eksperimenteeris autoportreedega.

Arhitektuur

Oslo Munchi muuseumi arhitektuuriline lahendus pärineb Hispaania büroolt Estudio Herreros. See on saanud nii kiitust kui tugevat kriitikat. Mõnele tundub hoone välimus liiga odav ja sobivam pigem kuhugi lennujaama. Aga kindlasti on see Oslo linnapanoraami äratuntavalt muutnud.

MUNCH on tulevikku vaadates projekteeritud nullenergiamajana, selle ehitamisel on kasutatud ümbertöötatud materjale. Energiakulu minimiseerimiseks ja rohemobiilsuse suurendamiseks puudub muuseumil autoparkla. See-eest on muuseum väga lähedal ühistranspordile, samuti on muuseumil parkla 100 jalgrattale.

Munchi muuseumi 60 meetri kõrguse hoone 13 korrusel on 11 väljapanekute saali kokku 26 313 m2-l. Kuigi kunstihuvilistele ja turistidele on muuseum kindlasti tõmbenumbriks, polegi väljapanekud, mis moodustavad umbes 40% kogupinnast, muuseumi põhifunktsioon. Munchi muuseum pakub nii kohalikele kui külastajatele, vanadele ja noortele, spetsialistidele ja asjaarmastajatele erinevaid võimalusi mitmel tasandil – kuna muuseum on üles ehitatud vertikaalsena, saab ülesse liikudes avastada linna uusi tasandeid.

Muuseumi sisemus on kujundatud äärmiselt paindlikuna. Kõik ruumid on üksteisest sõltumatud, mis tähendab, et ühe ruumi täielik sulgemine ei mõjuta kuidagi üldist liikumist. Lisaks püsi- ja ajutistele väljapanekutele on hoone sobiv ka kontserdite, seminaride ja muude ürituste korraldamiseks. Muuseumi 13 korrusel asuv restoran pakub suurepäraseid vaateid lähedalasuvale fjordile.

Munchi arvukatest töödest on muuseumis välja pandud 410. Nende seas on ka mitmed versioonid kuulsast "Karjest" (s.h. esimene sketš aastast 1893) ning ligi 8 meetri pikkune seinamaaling "Päike".

Muuseumi koduleht: munchmuseet.no

Piletid:

  • Täiskasvanud: NOK 160 (16,50€)
  • Üliõpilased: NOK 100 (10,30€)
  • Alla 16 aastased lapsed: tasuta

Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased