Paroodiana asutatud lennufirma võib näidata tulevikku

Paar nädalat tagasi hakkas levima uudis, et Islandil alustab varsti tegevust uus lennufirma Mom Air, mille kandvaks äriideeks oli pakkuda soodsaid ühendusi Atlandi kahe kalda vahel. Ehk umbes sama, mida tegi ka 2019. aastal pankrotistunud Islandi lennufirma WOW Air. Ka uue lennufirma väljanägemine oli üsna sarnane kadunud WOW Airi omale.

Mom Airi lubas väga odavaid hindu, kuid teatas, et pardal saab kõik olema tasuline – mitte ainult istekoha valik, WiFi ja pagas, aga ka tualettpaber, seep ja isegi päästevestid (mis pole teadupoolest lubatud). Lisaks lubas Mom korraldada lende ainult neile, kes on Covid viiruse juba läbi põdenud ja kel on tekkinud antikehad.

Samas olid alustava lennufirma osad poliitikad väga kliendisõbralikud. Igale lennule oli esimestele broneerijatele ette nähtud kaks tasuta piletit, piletite eest tuli tasuda alles kaks päeva enne väljalendu ja tasuta tühistamine. Lisaks näidati üles vastutustundlikku käitumist, lubades palgata võrdselt nii mehi kui naisi, olla paberivaba ja kasutada ümbertöödeldud materjale.

Tundub, et Mom Air vajutas õigetele nuppudele, sest nad said paari nädala jooksul 6000 piletite broneerimissoovi – ja seda enne, kui lennufirma oli teada andnud liinide avamiskuupäevadest ja hindadest.

Kogu selle asja juures oli vaid see nüanss, et Mom Airi käivitamise eesmärk oli selle "tegevjuhi" Oddur Eysteinn Friðrikssoni sõnul luua kunstiprojekt, mis näitab, kui ähmaseks on tänane reaalsus muutunud. Piisab vaid veebilehe loomisest ja pressiteadete väljasaatmisest, et mittetõene asi tunduks tõene. Et inimesi tegevuses ja haaratuna hoida, ilmusid veebilehele iga 6-8 tunni tagant erinevad veateated. Ekraan "hangus", kasutajatel paluti tühjendada vahemälu ja küpsised, laadida leht mõnes teises brauseris või mõnes teises seadmes jne.

Õigupoolest oli kunstniku plaan projekti kauem sellisena hoida, kuid liiga suureks kasvanud rahvusvaheline huvi tõi kaasa liiga suure stressi ja pärast 15 päeva kinnitas Friðriksson, et tegemist oli Islandi Kunstiülikoolis tehtava projektiga.

Mõned ideed võivad teoks saada

Samas võib taoline kunstiprojekt anda teatavaid viiteid tuleviku lennunduse arengute kohta. Päästevestide ja toalettpaberi eest raha ei saa küsida, see on selge, aga mõned asjad võivad odavlendude juures reaalsuseks saada küll.

Näiteks esimesed kaks piletit lennule on tasuta. See oleks lennufirmadele suurepärane reklaam, mis poleks majanduslikult kaugeltki mõttetu. Arvestades, et odavlennufirmade täituvus oli normaaloludes 95% kandis, leidub keskmisel lennul alati paar vaba kohta. Odavlennunduse tuum suures osas selles seisnebki, et saada reisijad pileteid broneerima võimalikult vara.

Veel üks päris hea potentsiaaliga mõte on see, et reisijate lennupileti maksavad osaliselt kinni hotellid. Idee seisneb selles, et Booking.com sugustele vahendustasu maksmise asemel tasub hotell neile tehtud broneeringu arvel osaliselt lennupileti. Sisuliselt ostab hotell vahendustasu arvelt omale kliendi.

Lisaks näitas kunstiprojekt Mom Air meile veel mitut olulist asja:

  • inimesed ihkavad praegu häid uudiseid
  • ja inimesed tõesti vajavad reisimist.