Pompei kõige ikoonilisem maja on nüüd külastajatele avatud
veigo
veigo
17. jaan 2023 07:24

Aastaid kestnud restaureerimistööde tulemusena on külastajatele lõpuks täielikult avatud Pompei kõige olulisem maja – Domus Vettiorum ehk Vettii maja. Aastal 79 Vesuuvi purske tagajärjel tuha alla mattunud Vettii majas on ühte kohta kokku koondunud Pompei ajalugu ja läbilõige Rooma antiikühiskonnast.

Arvatakse, et maja omanikud Aulus Vettius Restitutus ja Aulus Vettius Conviva olid vabastatud orjad, kes rikastusid pärast vabanemist veinikaubandusega. Ühe versiooni järgi olid nad vennad, kuid tõenäolisemaks peetakse versiooni, et mehed said ühise nime oma endise omaniku, Aulus Vettiuse käest.

Orjusest vabastatud vendadel oli rikastudes võimalik oma sotsiaalset staatust tõsta ja nad kulutasidki suuri summasid kunsti peale, et saaks oma uut kõrgemat staatust kõigile demonstreerida. Vettii maja seintel on võrratult detailsed maalid, mida võib vaadata tunde ja ikka avastada midagi uut.

Kohalikku kõrgkihti väljajõudnud orjade maja suurepärased maalid ja skulptuurid peegeldavad ühtlasi ka Pompei jõukust, kus toodetud veine eksporditi paljudesse Vahemere äärsetesse sadamatesse.

Mütoloogiliste stseenide ja erootilise kunsti kõrval on majas siseaed skulptuuride ja purskkaevuga. Majas tegutses ka väike bordell, mille seintel on erootilised freskod.

Muuhulgas leiab Vettii majast suure fallosega viljakusjumal Priapuse skulptuuri.

Vettii majas algasid väljakaevamised 19. sajandi lõpus, kuid selle täielikku ilu saab taas nautida alles nüüd.

Vettii maja asukoht Pompeis

Lennud Napolisse

Vesuuvi jalamil asuv Pompei on Napolist 22 km kaugusel, sinna on võimalik minna kas rongi, bussi, takso või rendiautoga või võtta Napolist tuur. Tallinnast pakub otselende Napolisse Ryanair. Lennud toimuvad 2x nädalas, alates 28. märtsist 3 x nädalas teisipäeval, neljapäeval ja laupäeval. Ülevaate soodsatest piletihindadest Napolisse leiab lendude sooduspakkumiste alt.

Info Pompei kohta

Info Pompei avamisaegade ja piletite kohta leiab ametlikult veebilehelt pompeiisites.org.

Kõik fotod: Parco Archeologico Pompei

Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
ŠIAULAI - TURISMIAVASTUSTE PARADIIS PÕHJA-LEEDUS
Šiauliai Tourism
Sisuturundus
ŠIAULAI - TURISMIAVASTUSTE PARADIIS PÕHJA-LEEDUS
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased