Puhkus Baleaaridel läks kallimaks

Ibiza
Mallorca

Vahemeres asuvas Hispaaniale kuuluvas autonoomses Baleaari saarestikus kehtestati alates 1. juulist 2016 puhkajatele uus "ökomaks". See tähendab, et kõikidel, kes ööbivad Majorca, Menorca, Ibiza, Formentera või Cabrera saarel, tuleb tasuda maksu, mille suurus sõltub majutusasutuse luksustasemest. Järgnevalt ülevaade uuest maksust.

 

Täpsemalt, mis maksuga on tegemist?

Maksule ongi raske täpset nime anda, sest seletuste skaala, milleks uue maksuga kogutavat raha plaanitakse kasutatada, on kaugelt pikem, kui Eesti presidendikandidaadi kandidaatide nimekiri. Põhilise eesmärgina nimetatakse keskkonnakaitselisi eesmärke, aga kõrvaleesmärkide seas on näiteks madalhooaja turismiedendus, üldine turismiedendus, turismi infrastruktuuride arendamine, kultuuriväärtuste säilitamine ja renoveerimine, uuringud turismisektori mitmekesistamiseks, turismisektori koolitused jne. Ähmaste ja laialivalguvate eesmärkide tõttu nimetatakse uut maksu lihtsalt "turismimaksuks" või "ökomaksuks".

 

Mille pealt maksu kogutakse?

Maksu kogutakse iga ööbimise pealt. Seejuures ei oma tähtsust kas ööbitakse maal või merel. See tähendab, et maksu kogutakse ka ööbimiste eest randunud kruiisilaevade pardal.

 

Kui suur maks on?

Maksu suurus sõltub majutusasutuse kvaliteeditasemest, varieerudes 0,5 eurost 2 euroni inimese kohta ühe öö eest.

0,5 euroga maksustatakse ööbimisi hostelites, võõrastemajades, kämpingutes, telkimiskohtades ja teistes analoogsetes majutuskohtades.

1 eurone maks kehtib 1-tärni, 2-tärni ja 3-tärni hotellides, agroturismi majutuses, puhkuserendi majutuses (villad, korterid), samuti kruiisilaevadel.

1,5 euroga maksustatakse 3-tärni superiortaseme ja 4-tärni hotelle, samuti kallemaid 3 toaga rendikortereid.

2 eurone maks tuleb tasuda 4-tärni superiortaseme ja 5-tärni hotellides ning 4 toaga rendikorterites.

Kuid sellega asi veel ei piirdu – maksule lisandub ka 10%-line käibemaks.

 

Mul on ette ostetud reisipakett?

Ei oma tähtsust, ökomaksu tuleb kohapeal tasuda sellegipoolest. Ebameeldiv üllatus ootab sel aastal paljusid puhkajaid, sest suur osa puhkusepakette on ostetud sel ajal, kui uuest maksust polnud veel midagi teada.

 

Kunas maksu kogutakse?

Sõltub majutusasutusest. Võidakse küsida ette või tuleb maksta lahkumisel.

 

Kas on mingeid soodustusi?

Ökomaksu ei pea tasuma alla 16-aastased lapsed, novembrist aprillini kehtib maksumääradel soodustus 50%, sama suur soodustus kehtib majutustele alates 9. päevast, kuid ainult ööbimistel samas majutusasutuses.

 

Mis juhtub, kui laps saab puhkuse ajal 16-aastaseks?

Hea küsimus! Mis siis juhtub?

 

Süsteem tundub veidi segane?

Tõepoolest, maksu suurust ette planeerida on päris keeruline. Peab olema tõeline spetsialist, et teha vahet näiteks tavalisel 3-tärni hotellil ja 3-tärnilisel superiorhotellil. Ja aina segasemaks läheb, sest tundub, et kuigi teoorias peaks villadele kehtima 1 eurone maks, tuleb maksta 2 eurot, kui seda renditakse mõne vahendusbüroo kaudu. Vastav praktika on alles kujunemisel.

Lihtne arvutus näitab, et nädalane perepuhkus Baleaari saartel, kui peres on alla 16-aastased lapsed, läheb 1-3* hotellis kallimaks 2 x 7 x 1,0€ + 10% = 15,40 eurot, 4* hotellis 23,10 eurot ja 5* hotellis peatudes 30,80 eurot pere kohta.

 

Kas ökomaks on tulnud, et jääda?

Baleaaridel kehtestati sarnane maks ka 2003. aastal, kuid see püsis vaid ühe hooaja, sest britid, kes moodustavad suure osa puhkajatest, hakkasid otsima alternatiivseid sihtkohti, mis olid odavamad ning vahetasid Baleaarid Egiptuse, Tuneesia ja Türgi vastu. Sel aastal seda kindlasti oodata ei ole.

Ilmselt jääb Baleaari puhkusemaks kestma vähemalt 2019. aasta valimisteni. Kui Partido Popular peaks võimule naasma, võivad nad maksu kaotada, nagu nad tegid pärast 2003. aasta valimisvõitu.