Qatar Airways alustab kõikide reisijate kiirtestimist

Me teame poliitikuid. Nad kardavad paaniliselt kõike, mis on reisimise ja lendamisega seotud, olgugi, et tõendusmaterjali lendamise ohtlikkuse kohta neil esitada pole. Lennufirmadele aga on selline "suur hoolitsus" majanduslikult hävitav. Peagi võib aga lendamine taas tavapäraseks muutuda, kuid sellega kaasneb uus protseduur, nagu seda on näiteks turvakontroll või vedelike 100 ml reegel.

Qatar Airways plaanib juba oktoobris (täpsemalt, oktoobri keskel, mis peaks kalendrit vaadates juba käes olema) juurutada kõikide reisijate Covid-19 kiirtestimise. Lennufirma tegevjuht Akbar Al Baker teatas, et nad on tellinud suure koguse kiirteste, et olla valmis peagi testima sadu tuhandeid reisijaid.

Ilmselt hakkab Qatar Airways kasutama Roche kiirteste, mille vastuse saab teada 15 minutiga. Tegemist oleks kõige märkimisväärsema sammuga lennunduse normaliseerimisel peale koroonaviiruse pandeemia algust.

Viimase minuti testimine lennujaamas oleks tõhus viis avastada vahetult enne reisi juhtunud nakatumisi ja vähendaks nakatumisohtu tõhusamalt, kui teised seni kasutusel olnud meetodid. Kuigi on tõestatud, et oht lennureisil nakatuda on minimaalne, peaks kiirtestimine nakatumisohu sisuliselt ellimineerima.

Kiirtestid on võrreldes polümeraasi ahelreaktsioonile (PCR) tugineva tavatestimisega siiski veidi vähem tundlikud, kuid viimaste kuude jooksul on needki muutunud märgatavalt tõhusamaks. Näiteks Roche teatel avastavad nende kiirtestid viiruse 96,52% juhtudel. Võib arvata, et peagi suudetakse avastamise tõhusust veelgi tõsta.

Qatar Airwaysi juhi arvates tuleks parima tulemuse saavutamiseks kasutusele võtta ülemaailmne kiirtestimise standard, mida hakkaksid kasutama kõik lennufirmad. Sellisel juhul muutuks testimine reisijatele sama tuttavaks ja harjumuspäraseks, nagu seda on näiteks turvakontroll.

Pole siiski teada, kas testimine saab Qatar Airwaysi reisijatele olema tasuta või tuleb selle eest ka maksta. Kiirtestimist plaanib ka Lufthansa, seda Põhja-Ameerikasse suunduvatel lendudel, kuid esialgu ainult kõrgema teenindusklassi reisijatele.

Allikas: Doha News