Quinta da Regaleira - Portugali vähetuntud aare

Portugal

Portugalis, mitte väga kaugel Lissabonist, asub Sintra linna ajaloolise keskuse lähedal loss ja seda ümbritsev aed, mis sisaldab nii mõndagi põnevat. Quinta da Regaleira nime kandval piirkonnal on seljataga pikk ajalugu ja seal on nähtud mitmeid erinevaid omanikke, kuid täna peame me olema tänulikud kunagisele rikkurile Antonio Augusto Carvalho Monteirole, tänu kellele ehitati Portugali üks imelisemaid losse koos seda ümbritseva aiaga.

Foto allikas.

Nagu öeldud, on UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Quinta da Regaleiral on seljataga kirev ajalugu, kuid loss sellisel kujul, nagu me seda praegu näeme, ehitati sinna siiski suhteliselt hiljuti – natuke rohkem, kui 100 aastat tagasi, täpsemalt aastatel 1904-1910 (mis muuhulgas olid ühtlasi ka Portugali monarhia viimased aastad).

Antonio Monteiro palkas oma ekstravagantsete ideede elluviimiseks Itaalia arhitekti Luigi Manini. Monteiro tellimus oli ehitada midagi, mis väljendaks ja eksponeeriks tema huvisid ja ideoloogiat. Manini viiski selle ellu, kombineerides lossi ehitamisel rooma, gooti, renessaansi ehitusstiile. Lossi juures on aed, kust võib samuti leida kahe mehe ideede järgi rajatud ehitisi.

Quinta da Regaleirali kõige huvitavamateks vaatamisväärsusteks on vist siiski kaks maa-alust kaevu. Need said rajatud siiski veevõtmisest üsna erineval eesmärgil. Tegemist on tagurpidi tornidega, mida kasutati veevõtmise asemel tseremooniate läbiviimiseks.

Peale mitmeid omanikevahetusi kuulub Quinta da Regaleira nüüd Sintra linnavalitsusele. Kuigi Quinta da Regaleira on külastamist väärt kasvõi seal asuva 27-meetri sügavuse kaevu tõttu, kirjeldatakse ka, et see on üks kõige müstilisema õhkkonnaga paiku tervel meie planeedil.