Rahareform Kuubas: paralleelvaluutade süsteem lõpetati

Kuuba reformis 1. jaanuaril 2021 oma rahasüsteemi. Paralleelvaluutade süsteem kaotati ja esmakordselt pärast 1959 revolutsiooni devalveeriti peesot. Nüüd on Kuubas kasutuses ainult üks valuuta, mis on Kuuba peeso (CUP), kursiga 1 USD = 24 Kuuba peesot.

Kuubas dollari aseainena kehtinud konverteeritav peeso CUC (1 CUC = 1 USD) kaob juuni lõpuks. Kuuba riiklikele firmadele kehtinud sooduskurss 1 CUP = 1 CUC kaotas kehtivuse.

Mis on rahareformi taga?

Lühidalt, paralleelvaluutade süsteem lihtsalt ei töötanud enam. See tekitas majanduses suuri moonutusi ja tegi igasuguse investeerimise Kuubas keeruliseks.

1990-ndate algul, kui Kuuba senine sponsor Nõukogude Liit kokku varises, lõi Fidel Catro valitsus paralleelvaluutade süsteemi - Kuuba peeso ehk CUP tavalistele inimestele ja konverteeritav peeso ehk CUC, turismi ja impordi jaoks. CUC aitas tuua riiki rohkem kõva välisvaluutat ja hoida majandust käigus. Selle paratamatu kõrvalnäht oli aga see, et tõi kaasa suure majandusliku ebavõrdsuse nende vahel, kel oli konverteeritavaid peesosid, nagu näiteks turismitööstuse, ja kõikide teiste vahel. Olukord meenutas nõukaaega, kus taksojuhil oli võimalus teenida rohkem, kui kõrgelt haritud meditsiinitöötajal või teadlasel.

Nüüd on ka sisuliselt pankrotis ka Kuuba viimase aja finantstoetaja Venezuela. Välisvaluutat riiki toonud turism vähenes 2020. aastal 76% ja tänu USA valitsuse täiendavatele piirangutele on rahaülekanded USA-st Kuubasse vähenenud kolmandiku võrra. Ühesõnaga, halvemat momenti on raske ette kujutada.

Mida toob reform kaasa kuubalastele?

Üks on selge – inflatsioonist pole pääsu. Kuna subsiidiume üldteenustele tõmmatakse koomale, oodatakse näiteks elektriarve kasvuks 400%. Kallinevad ka toidukaubad, sest Kuuba sõltub küllalt palju importtoiduainetest.

Mis saab edasi?

Kuuba valitsus on öelnud, et Kuuba keskpank hakkab iga päev avaldama peeso jooksvaid kursse. See viitab, et peeso kurss plaanitakse vabaks lasta, mis oleks Kuubas midagi uut. Samas on praegune kurss 1 USD = 24 CUP ülehinnatud, sest Economisti andmetel kaubeldakse mustal turul dollariga 35-40 peeso eest.

Kui usaldust valuuta vastu pole ja inflatsioon on kõrge, siis üsna tavapäraselt hakkavad inimesed kasutama mõnda teist valuutat. Kuuba puhul saab selleks olema eelkõige USA dollar. Küsimus on, kaugele Kuuba valitsus sellega minna laseb. Eelmisel aastal lubati Kuubas taas dollaripoed, kust saab toitu ja esmatarbekaupu valuuta eest osta. Ühest küljest pakub see teatavat stabiilsust, kuid teisalt vähendab paralleelvaluuta kasutamine valitsuse võimalusi rahapoliitika kujundamiseks.

Mida tähendab Kuuba rahareform reisijale?

Reisijale muutub olukord segasemaks, sest tekib küsimus, mis see Kuuba peeso adekvaatne kurss on? Kui CUP-i ametlik kurss jääb ülehinnatuks, siis on paratamatu, et turistidele tekib must rahavahetusturg. Must turg pole kunagi riskivaba, aga kui euro või dollari eest saab märgatavalt rohkem peesosid, siis on ahvatlus raha mustal turul vahetada suur. Igal juhul tuleks enne Kuuba reisi ennast Kuuba peeso ametliku ja mitteametliku vahetuskursiga kurssi viia. See ei pruugi kõige lihtsam olla, sest valuutavahetuste lehtedel näidatavad kursid on sageli ebatäpsed.

NB! Alates uuest aastast on Kuubale reisimiseks vajalik koroonatest.