Reisid välismaale? Uuenda oma vaktsineerimistõendit!
veigo
veigo
25. nov 2021 06:26

Sotsiaalministeeriumi IT-üksus TEHIK (ehk Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus) teatab malbel toonil, et alates detsembrist hakkab Eestis järk-järgult tehnilist kehtivust kaotama üle 550 000 COVIDi vaktsineerimise tõendi, mistõttu on kõigil neil inimestel enne reisile suundumist vaja luua uus tõend. Siseriiklikult saab tõendeid edasi kasutada.

Enne 21. oktoobrit 2021 Eestis loodud ja seni uuendamata Euroopa Liidu COVIDi vaktsineerimise tõendi tehniline kehtivus lõpeb kuus kuud pärast selle loomist. See tähendab, et reisimiseks peab patsiendiportaalis digilugu.ee looma uue vaktsineerimise tõendi, kuid Eestis saab jätkata tõendite kasutamist, kui tõendit kontrollitakse teenuspakkuja juures kontroll.digilugu.ee kaudu.

Eelnevast saame me teada, et Eestis väljastatud EL vaktsineerimistõendil on nüüd kaks aegumistähtaega:

  • sisuline aegumine ja
  • tehniline aegumine.

Ja need kaks on paras Schrödingeri kass – nad samas on ja samas pole sama aegumistähtajaga. Ehk Eestis kehtivad, aga reisile minnes ei kehti.

Trip.ee ei kahtlusta, et TEHIK või nende partner tegi arenduses mingi vea. Trip.ee usub, et selliste vigade tegemine on nii sisuliselt, tehniliselt kui inimlikult lihtsalt võimatu.

Kui on aega ja tahtmist laialt käes, võib läbi närida sellest TEHIK-u diagrammist:

Ära oota teadet

Kes nüüd arvavad, et selle tehnilise aegumise kohta tuleb kusagilt mingi teade, siis sorri, seda teadet ei tule, kui digilugu.ee pidevalt lahti ei ole. Aga võid saada ka sellise teate:

Uudist ka neile, kel tõhustusdoos

Oh jah, infot on veelgi. Terviseametiga seotud veebileht vaktsineeri.ee teatab, et kui oled saanud tõhustusdoosi (ja neid inimesi on üle 100 000), siis tuleb vaktsineerimistõendi kehtivus samuti üle vaadata.

COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosi on saanud enam kui 100 000 inimest. Kõigil lisadoosi saanutel tuleks üle vaadata ka oma vaktsineerimistõendi kehtivus. Lühidalt öeldes on igal juhul vaja luua uus tõend, aga sõltuvalt sellest, kus hakkate tõendit kasutama, on vaja arvestada mõningate nüanssidega.

Kui tõhustusdoos oli sinu teine vaktsiinidoos

  • Vajalik on luua uus tõend! Uue tõendi saad luua kohe pärast vaktsineerimist kui meditsiinitöötaja on vaktsineerimise andmed sisse kandnud. Tõendil on vaktsineerimise arvuks märgitud kaks doosi kahest.

  • Kasutamine Eestis: Olenevalt vaktsiinist saad uut tõendit kasutama hakata Pfizeri BioNTechi vaktsiini Comirnaty puhul 7 või Moderna vaktsiini Spikevaxi puhul 14 päeva pärast vaktsiinisüsti saamist. Selle ajani kasuta oma vana tõendit!

  • Kasutamine välismaal: Kui oled reisile minemas vahetult pärast lisadoosi saamist, soovitame reisile minnes kaasa võtta oma vana (üks doos ühest) ja uue (kaks doosi kahest) vaktsineerimistõendi, sest olenevalt riigist rakendub maksimaalse kaitse ootamise periood kuni 14 päeva. Vana tõend uue loomisel kehtivust ei kaota.

Kokkuvõtteks

Kui keegi sellest kõigest esimese hooga midagi aru sai, on hästi. Muud ei oska öelda, et ebameeldivuste vältimiseks tuleb enne reisi vaktsineerimistõendi kehtivust kindlasti kontrollida (parem, kui kaks korda) ja tõhustusdoosi kasutusel võiks arvestada, et teatud aja jooksul on vaja kahte tõendit. Ja kõiki vaktsineerimistõendeid tasub säilitada seni, kuni lapselapsed on saanud täiskasvanuks. Kindlasti on vaktsineerimistõendite süsteemi keerukamaks tegemiseks veel muidki kasutamata võimalusi.

Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased