Reisiidee: Ait-Ben-Haddou Marokos

Maroko

Marokos Ouarzazate provintsis, kunagise karavanitee ääres asub ksar ehk kindluslinn Ain-Ben-Haddou. Kohaliku legendi järgi asutas linna aastal 757 Ben-Haddou, kelle haud arvatakse olema kusagil linnamüüridest väljaspool. Samas ei pärine linna ükski ehitis varasemast ajast, kui 17. sajandist. Sellegipoolest pakub Ain-Ben-Haddou väga hea ettekujutuse Maroko lõunaosas varastest aegadest kasutusel olnud ehituskunstist.

Nii Ain-Ben-Haddou kui teised sarnased kindlustatud asulad võlgnevad oma eksistentsi eest tänu asukohale Sahara-äärse karavanitee ääres, mis ühendas Euroopat, Põhja-Aafrikat ja Vahemere idaosa (Levanti) Sahara-aluse Aafrikaga. Kaubateed eksisteerisid seal Iidsetest aegadest peale, muuhulgas liikus seal kulda, soola ja Aafrikast pärit orje.

Tänapäeva Marokot läbivate kaubateede kuldaeg ulatus 8. sajandist 16. sajandi lõpuni. Kohalikud elanikud lõikasid küllaltki elava liiklusesega kaubateest kasu, pakkudes reisivatele kaupmeestele peavarju ja toitu. Kuna väärtuslik kraam tõmbas ligi ka röövleid, ehitati linnaelanike ja nende rikaste klientide kaitseks linna ümber müürid.

16. sajandi lõpus hakkasi Ain-Ben-Haddou ja teiste sarnaste kindluslinnade tähtsus tasapisi vähenema. Ain-Ben-Haddou langus oli võrreldes teiste sarnaste linnadega siiski aeglasem, kuna ilmselt toimis see ka kohaliku võimukeskusena.

Täna on Ain-Ben-Haddou inimtühi, sest elanikud on kolinud uude ja moodsamasse asulasse teiselpool jõge. Kuid väidetavalt elab kindluslinnas 8 peret, mis annab lootust, et sinna tekib jälle elu. Kohalike võimude eesmärgiks ongi Ain-Ben-Haddou unikaalsete ehitiste lagunemise vältimiseks taas elule äratada. Selleks on seal muuhulgas käivitatud restoranide avamise programm.

Ain-Ben-Haddou kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja, see on olnud paljude filmide ja seriaalide võttepaigaks. Muuhulgas võib Ain-Ben-Haddoud näha sellistes filmides (jätsin ingliskeelsed nimed tõlkimata) nagu Lawrence of Arabia, The Man who would be King, The Jewel of the Nile, 007: The Living Daylights, The Last Temptation of the Christ, The Mummy, Gladiator, Alexander, Kingdom of Heaven, Babel, Prince of Persia, The Bible, Son of God, aga ka Troonide mäng.

Lihtsaim ja odavaim viis Ain-Ben-Haddou külastamiseks on võtta päevatripp Marrakeshist. Selle miinuseks on suhteliselt piiratud aeg kohapeal (kuni tund). Ain-Ben-Haddou kuulub ka pikemate 3-päevaste Atlase mäestiku ja kõrberetkede marsruuti. Kes hindab pigem vaba kulgemist, saab transpordi organiseerida Ouarzazatest.