Reisiidee: Euroopa ainus palmimets Elches

Hispaania

Hispaanias, Alicante lähedal asub Elche linn, kust võib leida suurima hulga palme terves Euroopas. Palmide täpset arvu ei tea keegi, hinnaguliselt jääb see number 200 000 ja 300 000 vahele.


Foto: Flickr

Palmide ajalugu Elches ulatub 2500 aasta taha. Arvatakse, et esimesed palmid istutasid kartaagolased 5 sajandil eKr, kes sel ajal asustasid Hispaania kaguosa. Kuid palmiistandused koos niisutuskanalitega sellisel kujul, nagu Elches täna võib näha, rajati 10. sajandil araablaste poolt, kui suurem osa Ibeeria poolsaarest oli nende võimu all.


Foto: Flickr

Kuigi kaugemalt vaadates näib, et tegemist on palmimetsaga, on tegemist eraldi palmisaludega, mis on enamasti ruudu või ristküliku kujulised. Varem asus iga salu keskel palmide all maja, kuid tänaseks on paljud majad tühjad, sest linnavalitsus on palmisalude all oleva maa endale ostnud. Osad salud on ümber kujundatud avalikeks parkideks.


Foto: Flickr

Ajalooliselt istutati palme Elchesse põllumajanduslikul otstarbel. Suurem osa palmidest on datlipalmid, mis andsid datleid, palmid omakorda pakkusid päikese eest varju köögiviljade kasvatamiseks. Aja jooksul palmide põllumajanduslik tähtsus järk-järgult vähenes, täna täidavad palmid pigem maastikukujunduse rolli.


Foto: Flickr


Foto: Flickr

Elche palmiaiad on unikaalne näide araablaste poolt Põhja-Aafrikas kasutusel olnud põlluharimispraktikate rakendamisest Euroopas. Alates 2000. aastast kuuluvad Elche palmiaiad UNESCO maailmapärandi nimekirja.