Saared vanglatena pole maailmas midagi ebatavalist, kuid tänaseks on need valdavalt suletud ja mõnest neist, nagu Robben Island Lõuna-Aafrika Vabariigis või Alcatraz USA-s, on saanud turismiatraktsioon. Aga huvitaval kombel tegutseb üks saar senini vanglana ka Euroopas.
Itaalias Toscana saarestiku kõige põhjapoolsem ja väikseim Gorgona saar on vanglana kasutuses alates 1869. aastast. Euroopa viimane vanglasaar meenutab Alcatrazi selles mõttes, et põgenemine sealt on võimatu. Aga sealsed asukad põgenemise peale ilmselt väga ei mõtlegi, sest tegemist on kohaga, kus pööratakse suurt tähelepanu vangide resotsialiseerimisele, õpetades neile uusi vabas elus vajaminevaid oskusi. Vanglas saab võtta ka näitlemis- või muusikatunde. Seetõttu on Gorgona vanglasse isegi pikk ootejärjekord.
Päeval saavad vangid saarel vabalt ringi liikuda ja töötada näiteks pagari, elektriku, mesiniku või veinimeistrina. Töö eest saab palka ja mõned vangid toetavad ka oma peresid.
Gorgona saarel valmivad ka küllalt eksklusiivsed veinid. Frescobaldi veinidünastia juhendamisel kasvatatakse viiel hektaril viinamarju, millest valmistatakse Gorgona valget veini. Selle jaehind on 60 - 70 eurot pudel ning seda leiab Itaalia parimate restoranide veinikaartidelt.
Gorgona saar on unikaalne selleski mõttes, et seda on võimalik külastada turistina. Livorno linna veebilehel pakutakse Gorgonale ühepäevaseid eelregistreerimisega ekskursioone, mis maksavad täiskasvanule sõltuvalt nädalapäevast 52 – 62 eurot. Kuna saar on siiski tegutsev vangla, siis võivad turistid liikuda ainult grupina ning fotoaparaate, kaameraid ja mobiiltelefone kaasa võtta pole lubatud.