Reisiidee – Itaalia mahajäetud küla

Itaalia

Keskaegne Santo Stefano di Sessanio küla, mis asub Roomale lähemal, kui Tartu Tallinnale, oli veel hiljuti üsna mahajäetud. Inimesed lahkusid, sest külas oli sissetulekut raske leida. Paljud vanad majad jäid tühjaks ja järelejäänud elanikke oli 70 ringis.

Nüüd on elanike arv külas jälle kasvama hakanud ja noored ei kipu enam linna, sest nüüd on neil võimalus ka Santo Stefanos raha teenida. Paljud majad on restaureeritud ja töötavad albergo diffuso ehk hajali hotellina. Kuigi külas on juba 21 hotelli, pole ühelgi hotellil silti. Need, kes sinna tulevad, teavad, mida soovivad.

Kõiki saabujaid julgustatakse osa võtma kohalikust elust. Näiteks on võimalik õppida, kuidas valmistada toitu iidsete retseptide järgi. Turiste jõuab Santo Stefaniosse üle kogu maailma, kuid rustikaalne külapuhkus pole mitte kõigile taskukohane – öö võib maksta kuni 400€. Hea ülevaate Santo Stefanost annab BBC dokumentaal:

Kuigi albergo diffuso ärimudelit kasutatakse Itaalias mujalgi ja neil on oma assotsiatsioon, on Santo Stefanio di Sessanio pigem erandlik nähtus. Paljud külad Itaalias sama saatust paraku ei jaga ja jäävadki tühjaks.