Reisiidee: khmeri uus aasta

Kambodžas saab uut aastat vastu võtta tervelt kolmel korral: kõigepealt saabub uus aasta 1. jaanuaril, siis tähistatakse Hiina uut aastat ning kolmandaks khmeri uut aastat. Meile tuntud aastavahetus 1. jaanuaril on Kambodžas suhteliselt tagasihoidlik tähtpäev ega leia erilist tähistamist, küll aga võetakse tõsiselt kahte järgmist aastavahetust. Khmeri uus aasta ongi Kambodžas aasta tähtsaim sündmus.

Erinevalt kuukalendrit järgivatest tähtpäevadest on päikese järgi käiv uue aasta vastuvõtt (Chol Chnam Thmey) igal aastal üsna samal ajal, alates kas 13. või 14. aprillil. 2020. aastal kestavad pidustused 13. kuni 16. aprillini. Üldiselt venib aastavahetuse periood sellest üksjagu pikemaks, sest kõik, kes vähegi saavad, võtavad puhkuse ja sõidavad lähedaste juurde.

Kui 2020. aastal on riigipühadeks esmaspäev kuni neljapäev, siis praktikas kestab selle mõju eelmisest nädalavahetusest kuni järgmise pühapäevani. Kõige ilmekamalt näeb seda turgudel, kus paljud müügiletid on kaetud, sest müüjad on ära sõitnud. Allesjäänud müüjad küsivad aga oma kauba eest võrreldes tavapärasega tunduvalt kõrgemat hinda, sest kõik teavad, et sel ajal ei loe raha ka kõige vaesemad khmerid.

Khmeri uus aasta tähistab saagikoristuse lõppu enne mai lõpus – juunis algavat vihmeperioodi. Ühtlasi on see aasta palavaim aeg, kus põllule ei kipu kuumuse tõttu ka khmerid.

Pidustuste vast kõige nähtavam element on veepritsimine kõikjal ja kõigile. Loomulikult on kõige agaramad seda tegema lapsed, kuid sellest võtab osa nii mõnigi mees, eriti õhtuti, kui mõned õlled on juba sees. Hommikuti lendab vett harva, siis põletatakse rahaõnne soovides kõikjal raha. Ei, mitte päris raha, pärisraha imiteerivaid rahapakke saab osta igalt turult.

Aga umbes lõunast hakkab vesi lendama. Siis kogunevad strateegilistesse kohtadesse, kus liiklust on, veekahurite ja kopsikutega varustatud lapsed ja noorukid, sekka ka mõni vanem inimene. Viimastel paaril aastal on veekahurite müügile pandud mõningaid piiranguid. Kui varem rippusid veekahurid aastavahetuse ajal igas endast lugupidavas apteegis, siis nüüd on veekahurite müük apteekides keelatud. Mis muidugi ei tähenda, et need seetõttu müümata-ostmata jääks.

Vett lendab kõige rohkem seal, kus vesi on kõige kättesaadavam. Eriti lahe on siis, kui voolik ulatub tänavale (ja sageli see nii ka on). Khmeri aastavahetuse ajal tänaval liikudes on kuivaks jääda üsna keeruline, sest vett võib lennata ka mööduvatelt mootorratastelt ja autodest. Aga pigem on märjaks saamine teretulnud võimalus väikest jahutust saada, sest nagu öeldud, on tegemist aasta palavaima ajaga, kus tunnetuslik temperatuur ületab 40 kraadi. Ainsad, keda veest enamasti säästetakse, on tukijuhid.

Meestele tähendab Khmeri uus aasta ohtrat õlletarbimist. Paljud on aastavahetust silmas pidades terve aasta kogunud õllepurgi niplitel leiduvaid võite. Näiteks Angkori õllepurkidel võitu tähistava r tähega nipli saab uue õlle vastu igas nurgapoes vahetada 500 rieli eest (11 eurosenti). Mõni vahetab õlle vastu sadu selliseid võite.

Kui veidi juba õlut sees, hakkab avalduma khmeride suuremeelsus. Ennast peab ju hästi tundma ka valge välismaalane ja nii kiputakse sulle kohalikus poes õlut välja tegema, sest sageli täidavad poed ühtlasi ka baari funktsiooni. Nurgapoodides on saadaval ka odavat palmiveini ja kohalikku puskarit.

Angkor Watis toimuvad khmeri uusaastal mitmepäevased pidustused, kus näeb traditioonilisi mänge, tantse, jõukatsumisi ja muud. Paar aastat tagasi käis kohal ka Kambodža peaminister Hun Sen. Sel puhul nägi Siem Reapi peatänaval ja Angkori viival teel midagi tõeliselt haruldast – nimelt tänavapuhastusautot.

Lisaks Kambodžale on uue aasta pidustused olulisel kohal ka piirkonna teistes budistlikes riikides – Tais (Songkran), Laoses, Sri Lankas (Singali uus aasta), Myanmaris ja mõnes India piirkonnas.