Reisiidee - San Gimignano kui keskaegne Manhattan

San Gimignano on väike keskaegne linnake Itaalia kuulsas veinipiirkonnas Toskaanas, 56 km Firenzest lõuna pool. Kunagisest etruskide külast välja kasvanud San Gimignano on oma nime saanud samanimelise Modena piiskopi järgi, kes legendi kohaselt päästis linna hunnide Attila käest. Aastal 1199 linn iseseisvus ja puhkes tänu asukohale Canterburyst Rooma kulgeva tähtsa palverännakute tee Via Francigena ääres kiiresti õitsele. Linna õitsenguaeg, kus ehitati hulk kirikuid ja teisi avalikke ehitisi, kestis aastani 1353, kui linn langes Firenze võimu alla. Eelduse selleks oli loonud 1348. aastal linna saabunud Must Surm ehk muhkkatku epideemia, mis tappis suure osa elanikest ning nõrgestas majandust.

Foto: sangimignano.net

San Gimignano õitsenguperioodil valitsesid linna kaks rivaalitsevat perekonda – Ardinghellid ja Salvuccid, kes üritasid oma võimu ja rikkuse demonstreerimiseks üksteist üle trumbata kindlustornide ehitamisega (autosid ja luksusjahte polnud siis veel leiutatud). 14. sajandi lõpuks oli linna kerkinud kokku 72 torni, millest kõrgeimad ulatusid kuni 70 meetri kõrgusele. Tornide ehitamine lõppes, kui linnavalitsus kehtestas korra, et mitte ükski ehitis ei tohi olla kõrgem kui linnavalitsuse hoone Palazzo Comunale.

Tänaseks on kunagisest 72 tornist säilinud vaid 14. Hävingus on oma osa piirkonnast üle käinud sõdadel, kuid paljud tornid hoopis lammutati keskajal elumajade kõrguseks. Säilinud tornid on keskaegsete linnatänavate ja arhitektuuri kõrval siiski see peamine magnet, mis turiste San Gimignanosse tõmbab. Erilist vaikust ja rahu pole San Gimignanos mõtet loota, sest aastas külastab linna rohkem kui 3 miljonit turisti. Suvel võib sealsetes parklates kokku lugeda kuni 160 samal ajal parkivat turismibussi. Seetõttu on parim aeg San Gimignano külastamiseks hilisem pärastlõuna, kui suuremad turistidehordid on linnast lahkunud.

San Gimignano ametlik veebileht asub aadressil sangimignano.com.

Foto: walksofitaly.com

Foto: Flickr

Foto: Flickr

Foto Flickr

Foto: Flickr

Maastik San Gamignino juures, foto Flickr

Foto: Google Maps (street view)

Foto: Google Maps (street view)

Via Francigena


Vaata ka: Reisiidee: värviline Burano saar Reisiidee: Alberobello Itaalias