Reisiidee: smurfiküla Júzcar Andaluusias

Kuni 2011. aasta kevadeni oli Andaluusias, 22 km Rondast ja 113 km Malagast eemal asuv Júzcari küla sarnane paljudele teistele selle piirkonna asulatele – kõik hooned traditsiooniliselt valgeks võõbatud. Kõik see muutus, kui Sony Hispaania haru tuli mõttele korraldada seal peatselt ekraanidele jõudva animafilmi "Smurfid" maailma esilinastus. Selle tähistamiseks võõbati terve küla smurfisiniseks. Kokku kulus selleks 4000 liitrit värvi. "Smurfide" esilinastus toimus 16. juunil 2011.

Esialgne kokkulepe Sonyga sisaldas klauslit, et pärast promotsiooniperioodi lõppu detsembris 2011 ostab Sony vajaliku koguse valget värvi, et Júzcar taas harjumuspäraselt valgeks värvida. Külas korraldati aga referendum, et otsustada, kas säilitada Júzcar sinisena või värvida tagasi valgeks. Rahva enamus oli selle poolt, et Júzcar jääb siniseks. Võib arvata, et otsustamisele aitas olulisel määral kaasa see, et kuue kuuga külastas sinist küla 95 000 turisti. Varem oli seal terve aasta jooksul nii 9000 turisti.

Otsus sinine värv säilitada tõi kaasa ka teatava juriidilise ping-pongi. Smurfi kaubamärgi omanikud nõudsid külalt 12% kõikidelt saadavatelt tuludelt, mis on smurfidega seotud. Et sellest mööda hiilida, ei mainita enam, et Júzcar on "Smurfiküla" (hisp. keeles Pueblo Pitufo), vaid lihtsalt "Sinine küla". Mis ei tähenda, et viited smurfidele külas nüüd puuduksid.