Reisiidee – südamekujuline saar Horvaatias

Mis võiks olla erilist ühes väikeses asustamata saares, kus pole mitte ainsatki looduskaunist kohta, vaid ainult kivirahnud ja põõsad? Ja ometi on see viimastel aastatel saanud märkimisväärse tähelepanu osaliseks, kui 2009. aastal märgati tänu rakendusele Google Earth, et tegemist on kõige südamesarnasema kujuga saarega tervel planeedil (kuigi südamekujulisi saari leiab maailmas rohkemgi). Jutt käib Galešnjaki saarest, mis asub Horvaataias Pašmani kanalis Pašmani saare ja Horvaatia mandriosas asuva Turanj linna vahel.

 

 

Südamekujulise saare omanik Tonči Jureško on sellest alates saanud hulganisti soove paaridelt, kes soovivad Galešnjaki saarel veeta mesinädalaid, tähistada abielu aastapäevi või noormeestelt, kes leiavad, et see on parim koht abieluettepaneku tegemiseks. Paraku puudub saarel igasugune infrastruktuur ja teadaolevalt ei plaani Jureško sinna ka ühtegi majutuskohta ehitada. Nii et kõik, kes soovivad Armastuse või Armastajate saareks kutsutaval Galešnjaki saarel ööbida, peavad kõik vajaliku ise kaasa võtma. Mis puudutab pulmi, siis võib arvata, et kivirahne täis saarel pole pulmakleidis just kõige mugavam liikuda.

 

 

Kui vaadata Galešnjaki saart Google Earth’is, võib märgata, et mõni aeg tagasi on buldooserid saare kahes kohas paljaks tõmmanud. Omanik kinnitab, et tegemist on ajutise inetusega ja põõsastiku asemele istutatakse oliivipuud. Kaalumisel on ka väikese kabeli ehitamine ning 80 aastat tagasi Tonči Jureško vanaisa poolt ehitatud paadisilla taastamine. Nii et kunagi tulevikus paks 0,132 km2 suurune saar veidi kenam välja nägema.

 

Kuna Galešnjak on eraomanduses, on selle külastamiseks vaja omanikult luba küsida. Tegemist on pigem formaalsusega, sest pole teada, et kunagi oleks kellelegi keeldutud saare külastamise luba andmast. Ja pigem on luba vaja vaid siis, kui soovitakse saarel telkida.

 

Galešnjaki saarele minemiseks tuleb rentida paat, kuid võimalik on ühineda ka mõne purjekatuuriga, millest paljud teevad saare juures peatuse.

.