Reisiidee USA-s – Carhenge Nebraskas
veigo
veigo
13. veebr 2022 11:06

Kui Inglismaal asuv Stonehenge on üle maailma tuntud, siis vähem on teada, et USA-s Nebraska osariigis üsna eikuskil asub omamoodi Stonehenge’i koopia Carhenge. Nagu nimestki võib aru saada, on see ehitatud autodest, täpsemalt vanadest lammutamisele minevatest autodest. Selle sünnilugu on üsna omapärane.

Selle ainulaadse autoskulptuuri loonud kunstnik Jim Reinders katsetas kogu oma elu ebatavalise kunstiloominguga. Ajal, mil ta elas Inglismaal, avanes tal võimalus uurida Stonehenge’i, selle ehitust ja eesmärki. Seal tekkiski Reindersil soov luua Stonehenge'i elusuuruses koopia.

Carhenge'i ehitamine 1987. aastal

Idee sai teoks 1987. aasta suvel paljude pereliikmete abiga. Carhenge ehitati mälestusmärgiks Reindersi isale, kes kunagi elas talus, kus praegu asub Carhenge. Kui Reindersi isa 1982. aastal suri, arutas suguvõsa memoriaali loomist ja arutelude käigus töötati välja Stonehenge'i koopia idee. Umbes 35 inimest suguvõsast kogunes 1987. aasta juunis ja sama aasta suvisel pööripäeval pühitseti Carhenge sisse šampanja, luule, laulude ja pere kirjutatud näidendiga.

Carhenge’i loomisel paigutati 39 autot nii, et need oleksid samas proportsioonis nagu Stonehenge. Mõnede autode pagasiruum on maa sisse kaevatud, need autod, mis moodustavad kaare, on paika keevitatud. Et autoskulptuur oleks võimalikult sarnane päris Stoneheng’ile, on autod kaetud halli pihustusvärviga.

Hiljem on Carhenge’i lähedusse tekkinud veel teisigi skulptuure.

Skulptuuri loonud Jim Reinders annetas Carhenge’i ja 10 aakrit maad Carhenge’i sõprade ühingule, mis hoolitses selle eest kuni oktoobrini 2013. Seejärel kingiti Carhenge Alliance’i linnale.

Carhenge on avatud tasuta (annetused teretulnud) 365 päeva aastas päikestõusust loojanguni. Seal asub ka suveniiripood, mis on avatud maist septembrini.

Tänaseks on Carhenge’i näidatud filmides ja televisioonis ning seda on külastanud üle 100 000 inimese.

Veebileht: Carhenge.com

Fotod: Wikimedia, Carhenge.com

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased