Reisiidee: värvilised savimajad Hormuzi saarel

Iraani lõunaosas Pärsia lahes asuv Hormuzi saar on hindamatu strateegilise väärtusega, sest sealt saab kontrollida terve Lähis-Ida naftarneid. Kahjuks pole kunagisest õitsvast sadamast majanduslikus mõttes palju järel. Kohalikel on raske ots-otsaga kokku tulla ja nii satutakse illegaalse kaubaveo võrku.

Selleks, et anda saare majandusele uus hingamine ja soodustada turismi, palgati Iraani arhitektuuribüroo ZAV, mis kujundas Hormuzi rannikule umbes 200 eri otstarbega värvilist savist kuppelmaja.

ZAV on selles mõttes huvitav büroo, et seal ei taheta "arhitektuuri panna", vaid arhitektuuri ja disaini kasutatakse kollektiivsetelt sündinud ideede realiseerimiseks. ZAV-i arhitektid teevad koostööd väga erinevate valdkondade inimestega, et sünniks midagi, mis annab kohalikule kogukonnale midagi juurde. ZAV-i projekt Presence in Hormuz on üks sellistest.

Värvilistes savimajades asuvad muuhulgas puhkusemajad, mida nähakse alternatiivina koledatele betoonist kõrgehitistele. Suurematest kuplitest leiab restoranid ja kohvikud, väiksemates suveniiripoed ja infopunktid. Loodetakse, et 2020. aastal valminud küla annab Hormuzi saare turismile viiruse taandudes uue hingamise.

Fotod: ZAV Architects

Vaata ka: StoBoSa värviline küla Filipiinidel