Reisiidee – Wellingtoni hertsogi ratsasammas Glasgow’s
veigo
veigo
21. veebr 2020 05:50

Londonis on turismimagnetiteks Big Ben ja Buckinghami palee. Edinburghis asub kuulus kindlus. Aga mis tõmbab turiste Šotimaale Glasgow’sse? Võib kõlada kentsakalt, aga Glasgow’ kuulsaim vaatamisväärsus on ühe vähetuntud hertsogi ausammas, millele on pähe pandud oranž liikluskoonus. Kuidas on selline omapärane monumendidisain tekkinud?

Esimene Wellingtoni hertsog Arthur Wellesley oli osaline Waterloo lahingus Napoleoni üle saavutatud võidus ja tema auks Glasgow’s püstitatud ausammas pole Suurbritannias mitte ainus omasugune. Glasgow' monumendi autoriks on Itaalia skulptor Carlo Marochetti ja see püstitati linna 1844. aastal.

Järgnevad 140 aastat seisis kuju Börsiväljakul ilma erilise kärata, kuid 1980-ndate algupoolel hakkas Wellingtoni hertsogi pähe müstilistel põhjustel tekkima liikluskoonus. Selle tava alguspõhjuseid ei tea täpselt mitte keegi, kuid laialt levinud arvamuse põhjal panid koonuse hertsogi pähe pärast pidu ülemeelikus tujus olevad tudengid.

Igal juhul sai monumendi peas olev koonus rahva seas ootamatult populaarseks. Glasgow linnavalitsus üritas aastakümneid seda eemaldada, kuid oli vaid paari päeva küsimus, kui oranži-valgetriibuline koonus oli taas Wellingtoni hertsogi peas.

Wellingtoni hertsogi peas käib ka rekordite püstitamine, kes suudab sinna kõige rohkem koonuseid panna. Foto: Glasgowlive/Twitter

Kui linnavalitsus tuli 2013. aastal koonuse pähepanemise raskendamiseks välja ideega samba aluse kõrgust kahekordistada, sai see Glasgow’ elanikelt hoobilt vastulöögi. 24 tunniga kogus Facebooki leht Keep the Cone 72 000 fänni, kes kõik olid linnavalitsuse plaani vastu. Fännide arvates polnud koonuse näol tegemist mitte vandalismiga, vaid pigem kohalikule kultuurile omase huumorimeele väljendusega. Lisaks organiseeriti internetis ka allkirjade kogumine, millega liitus üle 100 000 inimese kogu maailmast.

Protestide tulemusena Glasgow linnavalitsus loobuski samba ümberehitamise plaanidest. Sellega säästeti 65 000 naela pluss iga-aastane kulu 10 000 naela koonuste eemaldamiseks (100 naela iga koonuse kohta).

Tänaseks on asjad seal maal, et Wellingtoni hertsogi kuju on Glasgow’ sümbolina hakatud kasutama turismiedendusmaterjalides ja pole vist turisti, kes sellest pilti ei teeks. Igal juhul toob liikluskoonusega ratsakuju kõigile tahtmatult naeratuse suule.

Allikas: inews.co.uk

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased