Riik, kus üks festival annab 40% sisemajanduse kogutoodangust

Selle aasta 25. septembrist kuni 7 oktoobrini kestab Nepaalis Dashaini festival. Tegemist on Nepaali kõige enam tähistatud pühaga, mis kestab enamasti kokku 15 päeva (osadel andmetel siiski 10 päeva). Nepaallaste jaoks sümboliseerib Dashain hea võitu kurja üle ja seda, et headus saavutab kurjuse üle alati võidu.

Kuid Dashain pole ainult osa Nepaali kultuurist, vaid ka ülioluline sündmus Nepaali majanduse seisukohast. Majandusteadlaste hinnangul moodustavad Dashaini ajal tehtud kulutused Nepaali 1,8 trillioni ruupia (16 miljardi euro) suurusest sisemajanduse kogutoodangust tervelt 40 protsenti. Nimelt on Dashain ka oluline ostupüha, mille jooksul kulutatakse märkimisväärseid summasid nii tarbe- kui kestvuskaupadele ja lisaks ka reisimisele.

Loomulikult ei jäta Nepaali ettevõtted kasutamata võimalust sel perioodil oma müüki kasvatada. Nii reklaamivadki toidu-, tarbekaupade- ja elektroonikapoed ning automüügisalongid Dashaini ajal kõikvõimalikke pakkumisi, et ostupalavikus nepaallaste rahakotisisu just enda ärisse meelitada. Et Dashain on traditsioonide kohaselt ka ostmise aeg, kulutatakse toidule, riietele ja elektroonikavidinatele festivali ajal hulle summasid.

Lisaks kasvab Dashaini ajal märgatavalt reisimine, sest selleks ajaks püüavad kõik oma sünnikoju jõuda. Pealinnas Kathmandus töötavad inimesed pöörduvad tagasi oma koduküladesse- ja linnadese, et lähedastega koos Dashaini tähistada. Nepaali Transpordiettevõtete Föderatsiooni andmete põhjal tähendab Dashain 3,5 miljoni inimese liikumist nii Kathamandust mujale kui Kathmandusse. Suurem osa ehk 2,8 miljonit inimest sõidab siiski Kathmandust oma kodukohta.

Dashaini tähistamiseks ehitatakse bambustest kiikesid Foto: Panoramio.com

Dashain tähendab suurt töökoormust ka pankadele, sest raha väljavõtmine kasvab pühade ajal hüppeliselt. Näiteks Nepaali Standard Chartered pangas võetakse sel ajal tavalise 30-40 miljoni ruupia asemel välja 100 miljonit ruupiat (810 400 eurot). Kokku võetakse Nepaalis Dashaini tähistamise kahe nädala jooksul pangaarvetelt välja umbes 40 miljardit ruupiat (324 miljonit eurot). Liskas kasvatavad ringluses oleva raha hulka ka nii era- kui avaliku sektori ettevõtetes pühade puhul makstavad preemiad.

Allikas: ekantipur.com