Roheneemesaared peagi viisavaba

Roheneemesaared ehk Cabo Verde või Cape Verde on turismimaastikule üsna hiline saabuja. Aastaringse päikesepaistega saared Lääne-Aafrika rannikul Atlandi ookeanis on eurooplaste seas populaarsust hakanud koguma eelkõige paaril viimasel aastal. Sellele on kaasa aidanud mitmete soodsate lennuvõimaluste lisandumine, kuid saared on avastatud ka paketireiside korraldajate poolt. Paketireiside lisandumisele vaatamata on saared seni suutnud vastu seista ülemäärasele kinnisvaraarendusele. Külastajaid ootab Roheneemesaartel segu Portugali ja Aafrika mõjudest, seda nii kohalikes traditsioonides, köögis kui arhitektuuris.

2016. aastal külastas Roheneemesaari umbes 550 000 turisti ehk umbes sama palju, kui on Aafrika Kariibideks pürgiva Roheneemesaarte 10 suuremal saarel elanikke. Samas on turism kohalikele äärmiselt oluline sissetulekuallikas, sest turismitulud moodustasid eelmisel aastal tervelt 44 % riigi sisemajanduse kogutoodangust. Kuid eelmisel aastal ametisse valitud peaminister Ulisses Correia e Silva näeb turismis riigi majanduse elavdamiseks täiendavaidki kasvuvõimalusi.

Nagu teatab Bloomberg, saavad Euroopa Liidu riikide kodanikud alates 2018. aastast Roheneemesaartele reisida viisavabalt. Viisamajandus polnud reisimisele põhimõtteliseks takistuseks ka seni, sest Roheneemesaarte neljas rahvusvahelises lennujaamas (Sal, Boa Vista, São Vicente, Santiago) saab viisa piirilt. Alates 2018. aastast aga muutub reisimine tänu viisavabastusele odavamaks, sest enam ei pea viisa eest maksma (tasu erinevatel andmetel 45€, 40€ või 25€). Näiteks koos perega reisides võimaldab see kokku hoida märgatava summa.

Turism on osa värske peaministri majanduse elavdamise plaanist. Lisaks plaanitakse erastada sisuliselt maksujõuetu riiklik lennufirma TACV Cabo Verde Airlines, millel on üks lennuk ja see pole Bloombergi andmetel paraku töökorras. Sellele vaatamata nähakse Roheneemesaartel võimalust kasvatada saarte osatähtsus lennunduse sõlmpunktina. Kogemus selleks on olemas, sest näiteks Lõuna-Aafrika lennufirma South African Airlines tegi seal kunagi tankimiseks vahemaandumisi Lõuna-Aafrika ja USA vahelistel lendudel.

Turismi kohapealt üritab Roheneemesaarte valitsus hoiduda resortidele keskendunud mudelist ja arendada turismi nii, et igal saarel oleks pakkuda midagi erinevat. Kui Sal ja Boa Vista sobivad kõige paremini rannapuhkuseks, pakuvad teised saared huvi seiklushuvilisemale külalisele.

Et Roheneemesaared hakkavad aina kättesaadavamaks muutuma, viitab ka hiljuti Trip.ee-s avaldatud TAP Portugali lennupakkumine Sal-i algusega Amsterdamist, kus edasi-tagasi lennupileti hind oli 231€.