Ryanairis koidavad taas streigid

Suvine reisihooaeg, nagu teada, on lennufirmade personalile magusaim aeg streikimiseks. Kui üldiselt on jutuks streigid Euroopa suurimates lennufirmades, mida tuntakse flag carrieri nime all (nagu Lufthansa või British Airways või Air France), siis tundub, et kordumas on eelmise aasta stsenaarium, kui streigi võtsid üles Ryanairi töötajad.

Hetkel on veel teadmata, mis ulatuses streigid sel aastal tulevad, kindel on vaid see, et Ryanairi Portugalis resideeruv pardapersonal augusti viiel päeval seda teeb. Põhjuseks Portugali tööseadusandluse mitteaustamine Euroopa suurima odavlennufirma poolt. Või nagu pardapersonali esindav ametiühing ütleb, siis Ryanairi totaalne keeldumine kokulepitud tingimusi austada. Muuhulgas ei soovi Ryanair töötajatele anda 22 päeva ettenähtud puhkust.

Kui Portugali Ryanairil Eestist lende pole, siis streigilainele on suundumas ka lennufirma Briti piloodid. Hääletus streigi toimumise osas oli 24. juulil, kuid tulemused tehakse teatavaks 7. augustil. Streigil on etteteatamise tähtaeg ja see ei saa alata enne 21. augustit. Brittidel on teemaks pensionid ja lapsehoolduspuhkuse aegsed tasud.

Ryanairil on kogemus streikimisega eelmisest aastast, kui 28. septembril katkestasid 24 tunniks töö Hispaania, Portugali, Belgia, Hollandi, Itaalia ja Saksamaa piloodid ja pardapersonal. Siis mõjutas see 287 00 inimese lennuplaane. Streigiga nõuti, et töölepingud oleks sõlmitud vastavalt asukohariigi seadustele, mitte Iiri seadusandluse põhjal. Ryanair on üldiselt tuntud kui jäiga suhtumisega oma töötajatesse. Tundub siiski, et töötajaid ei saa päris lõpmatult ignoreerida. 2018. aastal toimus Euroopa lennufirmades rohkem streike, kui eelneva 5 aasta jooksul. Ryanairi kõrval oli konkurentsituks liidriks Air France, kelle tõttu muutusid 1,2 miljoni inimese reisiplaanid.


Pilt eelmisest aastast.

Ryanairi eelmise aasta steike iseloomustaski see, et streigid toimusid samaaegselt mitmes riigis, olid hästi koordineeritud ja valiti kuupäevad, kus lennukatkestuste mõju on suurim.

Muuseas, Ryanair teenis eelmisel aastal lisatasudega (2,5 miljardit €) suurema summa, kui on 30 riigis majanduse kogutoodang. Ryanairi tuludest moodustasid lisatasud 2018. aastal 31,7% ehk keskmiselt maksti lisaks piletihinnale muude asjade eest pea kolmandiku juurde. Lisatasudest saadav tulu on aasta aastalt kasvanud. 2011. aastal oli see näiteks 20%.

Võimalik streik on aktuaalne ka British Airwaysis.

Lennu tühistamise puhul on õigust hüvitisele juhul, kui sellest teatatakse vähem kui 14 päeva ette.