Kreeta üks tähtsamaid turismiobjekte Samaria kanjon avatakse tavapäraselt 1. mail. Sel aastal jäi avamine sel päeval aga toimumata ja kanjoni mõlemad sissepääsud jäid külastajatele suletuks. Põhjuseks möödunud talve kohati väga tugevad vihmad, mis kahjustasid ulatuslikult sealseid matkaradasid ning muutsid need kohati täiesti läbimatuks.
Kõige tõsisem kahju tekkis "Sideroportese" ("Raudväravate") lõigu piirkonnas, kus jõeveed uhtusid matkarajad ära. Kanjonis toimetavad küll hooldusmeeskonnad, kuid raja taastamine on osutunud oodatust keerulisemaks. Suured rahnud on nihkunud, kaldad on erodeerunud ja maastiku stabiilsus on kahtluse all.
Geoloogid kasutavad spetsiaalseid droone, et kaardistada kaljuseinu ja tuvastada kaljuseinades peeneid pragusid, mis võivad tekitada maalihkeid. Enne turistide Samaria rahvusparki tagasi lubamist on põhjalik ohutuskontroll ja riskihindamine vältimatu. Esialgu 16. maiks planeeritud avamist lükati seetõttu edasi 19. maisse.
Samaria avamise viibimine on tekitanud aga suuri pingeid kohalike rannakogukondadega, kelle majanduslik sissetulek tuleb kanjonit külastavatelt turistidelt. Agia Roumeli ja Sfakia ettevõtjad on maruvihased, et avamist sel nädalavahetusel ei toimunud. Kogukonna jaoks, kellele Samaria kanjon suvel piiratud aja jooksul ainus elatise teenimise võimalus, on iga päev, mil kuristik on suletud, otsene hoop elatusvahenditele. Mõistetav, aga külastajad soovivad ehk siiski kindlad olla, et kanjonisse minek on ohutu.
Seotud uudis: Samaaria kanjonis on sel aastal uued turvareeglid (ja piletihinnad)