Camino de Santiago on Euroopa tuntuim ajalooliste palverännakuteede võrgustik. Palverännakute lõpp-punkti Santiago de Compostelasse viib mitmeid marsruute ja teekonda saab alustada erinevatest kohtadest.
Prantsuse tee on teekondadest kuulsaim ja populaarseimCamino populaarsus on aasta-aastalt kasvanud. Paarkümmend aastat tagasi võtsid teekonna ette need, kes asja sisuga kursis olid. Nüüd on Camino aina rohkem muutunud massiturismi kohaks. Täna on imelik mõeldagi, et veel 1990 aastal oli palverändureid alla 5000.
Eelmisel aasta-aastal saabus Santiago de Compostelasse rekordiline 446 035 palverändurit. Sel aastal prognoositakse, et palverändurite arv kasvab 15% ja ületab poole miljoni piiri. Pidevalt kasvava palverändurite arvu mõju kohalikele kogukondadele on mitmekihiline, kuid aina rohkem tunnetatakse, et selle negatiivsed küljed hakkavad positiivset varjutama.
Palverändurid pakuvad kohalikele küll sissetulekut – tee äärde on kerkinud uusi hosteleid, kohalike käest ostetakse toitu ja muudki – kuid vähem meeldib see mõju, mida pidevalt kasvav turismimajandus avaldab kohalikule elurütmile.
Kui idee poolest peaks palverännak olema see aeg, kus võetakse tempo maha, siis selle varjus jääb sageli märkamata, et pidevalt voorivad inimesed tekitavad kohalikele surve elutempot tõsta, sest kogu aeg soovib keegi süüa või midagi osta. Ja mitte kõik palverändurid ei saa aru, et kõik ei pea juhtuma kohe ja siesta ajal tülitamine pole viisakas. Mõnel kohalikul on palveränduritest juba nii kõrini, et ei vasta enam isegi tervitusele Buen camino.
Veel üheks ebameeldivaks momendiks caminode ääres on kasvanud prügi hulk. Osad palverändurid ei saa aru, et keegi peab nende maha visatud tühjad veepudelid, energiabatoonide paberid ja muu sodi sealt ära koristama. Pärast seda, kui mõni grupp palverändureid on möödunud, käivad kohalikud farmerid nende järelt prügi korjamas, et tuul seda põldudele laiali ei kannaks.
Santiago de Compostelasse on kerkinud infoplakatid, kus kutsutakse üles rääkima tasemini ja mitte toksima oma matkakeppidega sillutisel. Öisel ja varahommikusel ajal tänavatel saalivate palverändurite hääled on kohalikele lihtsalt väsitavad.
Praegu otsitakse Põhja-Hispaanias lahendusi, kuidas kasvanud turisminumbritega parimal viisil toime tulla. Proteste, nagu Baleaaridel või Kanaaridel, ei kavandata, kuid midagi tuleb ette võtta. Paraku jõuab Santiago de Compostelasse aina rohkem neid, kes ei mõista, et nad pole ettevõetud teekonnal üksi ja nende eneseleidmisel on kohalike kogukondade jaoks samuti oma hind.
Võib-olla tasuks Camino asemel kaaluda hoopis mõnda alternatiivi? Euronews pani kokku nimekirja alternatiivsetest teekondadest Euroopas, Türgis ja Jaapanis.