SAS-i pilootide streik on läbi
veigo
veigo
19. juuli 2022 04:40

Pärast 15 päeva kestnud SAS-i Skandinaavia pilootide ametiühingu streiki on lennufirma ja ametiühingud jõudnud kokkuleppele uue kollektiivlepingu osas ning ligikaudu 1000 pilooti Rootsis, Taanis ja Norras hõlmanud streik on läbi. Tegemist oli SAS-i ajaloo pikima streigiga. Eelmine streik 2019. aastal kestis nädala.

4. juulil alanud streigi põhjused olid nii pilootide palkades ja töötingimustes, aga ka SAS-i koroonakriisi aegses otsuses vallandada sadu piloote. SAS-i ja pilootide ametiühingute vahel sõlmitud kokkuleppe kohaselt oli vallandatud pilootidel 5 aasta jooksul õigus tööle ennistamisele, kuid SAS-i juhtkond sundis neid uuesti kandideerima SAS-i tütarfirmadesse SAS Connect ja SAS Link.

SAS ja ametiühingud jõudsid järgmiseks 5,5 aastaks kokkuleppele pilootide palga ja töötingimuste osas, mis on oluline osa SAS Forward kokkuhoiuplaanist ja peaks potentsiaalsetele investoritele pakkuma kindlust lennufirma stabiilsuse ja ettearvatavuse osas. SAS Forward eesmärgiks on saavutada aastas 7,5 miljardi Rootsi krooni (711 miljoni euro) suurune kokkuhoid. SAS nõustus hiljemalt 2024. aastaks tööle ennistama 450 pandeemia ajal vallandatud pilooti.

Streik läks SAS-ile kulude ja kaotatud käibe näol iga päev maksma 9,5 – 12,3 miljonit eurot. Hinnanguliselt läks 15 päevane streik lennufirmale kokku maksma vähemalt 1,5 miljardit Rootsi krooni ehk 142 miljonit eurot. Streigi jooksul tühistati ~3700 lendu, mis mõjutas 380 000 reisija lennuplaane.

SAS-i lendude taastumine peaks minema suhteliselt kiirelt. Loodetakse, et suurem osa lendudest taastub päeva jooksul. Need lennud, mis on juba tühistatud, jäävad tühistatuks. Enne lennujaama minekut tasub lennu toimumist kontrollida SAS-i veebilehel. Näiteks Stockholmist on 19. juulil tühistatud vaid üksikud SAS-i lennud, Kopenhaagenist põhiliselt USA-sse ja Kanadasse suunduvad lennud.

Kuigi streik on läbi, pole SAS-i tulevik kaugeltki kindel. Üks arvamus on, et SAS peaks minema Norwegiani teed, võtma selge odavlennufirma profiili ja ennast kõigepealt kõvasti kokku tõmbama, et siis jälle kasvama hakata. SAS-il on koormaks streigi jooksul 21 miljardi SEK-i (2 miljardi euro) suuruseks kasvanud võlg. SAS on palunud USA-s pankrotikaitset, mis peaks võimaldama ettevõtet kiiremini ümber struktureerida.

Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased