Selgusid maailma parimad (ja halvimad) lennujaamad
veigo
veigo
18. okt 2017 01:40

Maailma lennujaamade pingeridasid paneb kokku mitu suurt reisiportaali ja konsultatsioonifirmat. Neist üks kõige adekvaatsemaid on aastaid olnud portaali sleepinginairports.net poolt reisijate arvamuste põhjal kokku pandud nimekiri. Reisijad hindavad oma kogemusi erinevates lennujaamades järgmistes kategooriates: mugavus (iste- ja puhkekohtade olemasolu), teenused ja tegevused lennujaamas, söögikohad, turvalisus ja piiriületus, klienditeenindus, puhtus, lennujaamas liikumise ja transiidi lihtsus ning magamisvõimalused.

Maailma parimad lennujaamad on kohad, kus reisijad soovivad viibida kauem, kui otseselt vaja oleks. Neid iseloomustavad lihvitud ja efektiivsed protsessid, sõbralik teenindus ja rohkesti tegevust lennujaamas, sealhulgas asju, mida lennujaamast tavaliselt ei osata oodatagi.

Nagu parimate lennufirmadega, domineerivad nimekirjas Aasia lennujaamad - ühe märkimisväärse erandiga: kui Lähis-Ida lennufirmad on aastaid kuulunud maailma tippu, siis võrreldavat reisikogemust lennujaamade töötamisse nad panna ei suuda.

Hea uudis reisijatele on see, et maailma parimad lennujaamad pole loorberitele puhkama jäänud, vaid nuputavad aina uusi võimalusi, kuidas lennureisijate maapealset kogemust veelgi parandada.

2017. aasta maailma parimad lennujaamad SleepinginAirports.net reisijaküsitluse põhjal on:

1. Singapuri Changi lennujaam (SIN) Vaata, missugust küsitlust tahad, esikohal leiab juba aastaid ikka Singapuri Changi lennuvälja. Reisijatele meeldib, et Changis võetakse reisijakogemuse parandamist tõesti südamega. Kuigi aastaid tipus, leitakse aina uusi võimalusi, kuidas väga head veelgi paremaks teha. Tähelepanuväärne on see, et reisijad ei suuda kuidagi nõustuda, mis Changi nii mõnusaks teeb. Kelle jaoks läheb korda fantastiline teenindus, kes hindab varjatud soppidesse peidetud magamisvõimalusi, kes kino, kes aeda liblikatega, kes puhtust, kes toiduvalikut. Kokkuvõttes nõustuvad kõik, et sõltumata ühe või teise inimese eelistustest pakub Changi igaühele midagi ja igavust seal karta pole.

Jewel Changi Airport, mis avatakse 2019. aastal

2. Seouli Incheoni lennujaam, Lõuna-Korea (ICN) Singapuri Changile pakub tugevat konkurentsi Seouli Incheoni lennujaam. Ka siin tõesti pingutatakse reisijate mugavuse nimel. Singapurile jäädakse alla eelkõige pikemate järjekordadega.

3. Tokyo Haneda, Jaapan (HND) Kuigi vähem ekstravagantne, kui kaks eelmainitut, teenib Tokyo Haneda alati punkte, kui äärmiselt efektiivne ja ülipuhas lennujaam.

4. Helsingi Vantaa (HEL) Vantaa lennujaam teenis punkte tänu lennujaama laiendamisele. Aasia ja Põhja-Ameerika lendude teenindamiseks mõeldud 2. terminali sektsioon pakub mõnusat reisikogemust.

5. Hongkongi lennujaam (HKG) Stabiilselt maailma tipus – palju söögikohti (kuigi mitte kõige odavamad), sõbralik teenindus, kiire wi-fi, hea ühendus linnaga.

6. Vancouver, Kanada (YVR) TOP 10 ainus esindaja Põhja-Ameerikast. Lennujaamas pannakase suurt rõhku sellele, et pakkuda reisijatele kohalikku tunnet.

7. Tokyo Narita, Jaapan (NRT) Teine Tokyo lennuväli maailma parimate hulgas – lihtsam, kui Haneda, kuid puhas, efektiivne ja hea teenindusega.

8. Müncheni lennujaam (MUC) Hea näide modernsest ja hästitöötavast lennujaamast, mis pole kunagi ülerahvastatud. Lennujaamas asuv pruulikoda annab edasi Baierimaa tunnet.

9. Tallinn lennujaam (TLL) Ainuke etteheide maailma kõige hubasemaks arvatud Tallinna lennuväljale on see, et siit on piiratud arv rahvusvahelisi lennuühendusi. Reisijatele läheb korda rohkete mugavate istumisvõimaluste olemasolu, temaatiliselt kujundatud väravad, laste poolt etteloetud teavitused ja võimalus hilisõhtul endale annetuse vastu ise võileib valmistada.

10. Zürichi Kloteni lennujaam, Šveits (ZRH) Päeval suhteliselt tavaline ja kallivõitu, kuid reisijad hindavad hilisõhtust rahu, kui pea kõik söögikohad on suletud.

Kuidas hinnati lennujaamasid, millega Tallinnal on otseühendus? Euroopa lennujaamade arvestuses jagunesid kohad lisaks mainitud Helsingile (1) ja Münchenile (2) järgmiselt:

5. Amsterdam Schipol (AMS) 6. Stockholm Arlanda (ARN) 7. Kopenhaagen Kastrup (CPH) 8. Dublin (DUB) 10. Viin (VIE) 12. Oslo Gardermoen (OSL) 15. Ateena (ATH) 16. Varssavi Chopini nimeline lennujaam (WAW) 23. Milano Malpensa (MXP) 26. London Heathrow (LHR) 29. Riia lennujaam (RIX)

Maailma halvimad lennujaamad

Nagu igal mündil on kaks poolt, jagasid reisijad parimate kõrval oma kogemusi ka maailma halvimatest lennujaamadest.

1. Juba rahvusvaheline lennujaam, Lõuna-Sudaan (JUB) Nagu parimad lennujaamad leiavad alati midagi, mida parandada, saab halvimates kõik alati veelgi hullemaks minna. Juba lennujaam jätkas sel aastal oma allakäiku. Kuna lennujaama olemasolev terminal on alates 2012. aastast "renoveerimisel", kasutatakse reisijate teenindamiseks telke, mis vihma korral vett läbi lasevad. See omakorda on pannud ajutise põrandana kasutatava vineerpõranda mädanema, põhjustade pidevalt reisijate kukkumisi. Telkides on märkimisväärselt vähe istekohti, kuid seda ei saagi suureks probleemiks nimetada, sest enamik neist vähestestki on kas katki või vineerpõrandast lihtsalt läbi vajunud.

2. Jeddahi lennujaam, Saudi Araabia (JED) Jeddahi lennuväli pääses viimasest kohast peamiselt tänu sellele, et kodusõjast räsitud Lõuna-Sudaani Juba lennuväli oli hullem. Kuigi varsti peaks avatama uus lennujaama terminal, ei looda reisijad sellest suuremat edasiminekut, kui seal hakkavad tööle needsamad laisad, jämedalt käituvad ja üdini ebakompetentsed töötajad. Mustus ja õudsad tualetid sellel lisaks. Võimalik, et tulevikus asi siiski paraneb, sest Jeddahi lennujaama uueks operaatoriks valiti Singapuri Changi lennujaam.

3. Port Harcourt, Nigeria (PHC) Ilmselt maailma kõige korrumpeerunum lennujaam. Pole vahet, mis sorti viisa sul on, see on alati vale ja sa pead "õige" eest maksma. Lennujaama töötajad nuiavad pidevalt raha ja fraasi "You have something for me?" kuuleb seal jälle ja jälle.

4. Heraklion, Kreeta (HER) Pikad järjekorrad, üldine ebaefektiivsus, haisvad WC-d, istekohtade vähesus, pikad pagasi ooteajad, vähesed, kuid see-eest kallid söögikohad kipuvad rikkuma muljet muidu nii mõnusast Kreeka saarest.

5. Lagos, Nigeria (LOS) Loe kommentaari Port Harcourti kohta.

6. Santorini, Kreeka (JTR) 7. Dar es Salaam, Tansaania (DAR) 8. Rhodos, Kreeka (RHO) 9. Pariis Beauvais (BVA) 10. Tashkent, Usbekistan (TAS)   10 halvimat lennujaama Euroopas

Euroopa lennujaamade tagumises otsas annavad tooni Kreeka lennujaamad, mis on liiga väiksed ja ülerahvastatud ning reisijad peavad sageli lendu ootama väljas kuuma päikese käes. Samuti on jätkuvalt probleeme puhtusega.

1. Heraklion, Kreeta (HER) 2. Rhodos, Kreeka (RHO) 3. Pariis Beauvais–Tillé (BVA) 4. Santorini, Kreeka (JTR) 5. Cluj, Rumeenia (CLJ) 6. Rooma Ciampino (CIA) 7. London Luton (LTN) 8. Chania, Kreeta (CHQ) 9. Berliin Schönefeld (SXF) 10. Berliin Tegel (TXL)

Täieliku nimekirja 2017. a. maailma parimatest lennujaamadest leiab aadressil SleepinginAirports.net.

Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Seesam
Sisuturundus
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased