Singapuri lennujaam tutvustab kohalikku kiirtoitu

Singapuris võetakse söömist äärmiselt tõsiselt - söömine on kohalike jaoks tõeline kirg ja meelisajaviide number 1. Singapuri köögis on kokku sulanud Malai, Hiina, Indoneesia, India, Peranakani (ehk Nonya) ja Euroopa, aga ka Tai, Sri Lanka ja Lähis-Ida kulinaarsed traditsioonid. Singapuri söögikultuuri üheks lahutamatuks osaks on kohalik tänavatoit, mida leidub vist tõesti igale maitsele.

Lavender Food Square (Wikipedia)

Mõiste "tänavatoit" ei kirjelda Singapuri kiirtoidukohti enam kõige paremini. Kui kunagi pakkusid saabunud migrandid toitu tõesti tänava ääres, siis tänaseks on kiirtoit kolinud spetsiaalselt sel eesmärgil ehitatud kiirtoidu keskustesse (inglise keeles hawker centers). Ühes keskuses on koos palju erinevaid müügilette ja selliseid keskusi on Singapuris kokku sadu.

Kui mitmel pool Kagu-Aasias ei pruugi tänaval pakutav toit olla just kõige hügieenilisem, siis Singapuris on hügieenile kehtestatud kindlad standardid. Kindlasti ka tänu hügieeninõuete järgimisele on kiirtoidust saanud rahvuslik harrastus. Singapurlaste suhtumist tänavatoitu näitab kasvõi seegi, et kiirtoidukohtadel on seal samasugune reputatsioon, kui mujal maailmas parematel restoranidel. Singapuris ilmub pidevalt edetabeleid, kus on kirjas parimad tänavatoidukeskused ning nende parimad letid ja parimad toidud.

Foto: first2board.com

Nüüdsest on võimalik Singapuri kuulsat tänavatoitu nautida ka Singapuri Changi lennujaamas, mille 3 terminalis (T3) avati äsja Singapuri toidutänav (Singapore Food Street). Sooviga tutvustada tähtsat kohaliku kultuuri elementi, valiti Changi lennujaama toidutänavale 13 tuntud kohalikku toitlustajat, kes pakuvad kõike seda mitmekesisust, mida Singapuri köögist leiab. Enamikel toidukohtadel on ette näidata pikad ajaloolised traditsioonid singapurlaste toitmisel.

Changi lennujaama toidutänaval saavad reisijad maitsta rohkem kui 200 erinevat toitu, mis kannavad valmistaja signatuuri. Näiteks leiab sealt sellised klassikalised tänavatoidud nagu Changi Village Nasi Lemak (malai riisitoit kookosega Changi Village'i moodi), Old Airport Road Fried Kway Teow (praetud riisinuudlid tumedas kastmes, nagu seda tehakse Old Airport Roadi keskuses – kohalike suur lemmik), Newton Circuse Satay Bee Hoon (Newton Circuse niitnuudlid teravas maapähkli kastmes).

Kellele Singapuri köök veel võõras on, leiab ülevaate sealsest 30 kõige kuulsamast toidust Seth Lui blogist.

Wanton Mee ehk Singapuri wanton nuudlid

Curry Fish head ehk Lõuna-India mõjutustega kalapea karrikastmes

Loe ka Trip.ee uudist Singapuri Changi lennujaam on 2014. aastal maailma parim.