Sri Lanka – minna või mitte minna?

Sri Lanka

Nädalavahetusel Sri Lanka kirikutes ja hotellides korraldatud kaheksas plahvatuses hukkus üle 300 inimese ja vähemalt 500 sai haavata. Enamik ohvreid on srilankalased, kuid hukkunute hulgas on ka välismaalasi. Teadaolevalt ei ole terrorirünnakute ohvrite või neis kannatada saanute seas Eestist pärit inimesi. Esialgsetel andmetel on terroriaktide taga islamistlik äärmusrühmitus National Thowheeth Jama'ath (NTJ). Loomulikult võib Sri Lankale reisi plaaninute seas kerkida küsimus, kas see riik on reisisihtkohana ikka ohutu?

Olgu siinkohal ära öeldud kaks asja:

  • Trip.ee-l puudub voli jagada reisihoiatusi, kuid ajalooliselt on välja kujunenud teatavad mustrid.
  • Me kipume väljaspool Euroopat ja Põhja-Ameerikat toimuvatele sündmustele üle reageerima.

Kuidas aga hindavad olukorda Sri Lankas erinevate riikide välisministeeriumid?

Ühist seisukohta siin pole. Eesti ametlik hinnang kuulub kahtlemata karmimate hulka.

Eesti Välisministeerium soovitab tungiva vajaduseta Sri Lankasse reisimist vältida ja arvestada öise liikumiskeeluga. Üsna samasugusel arvamusel ollakse Singapuris.

Suurbritannia Välisministeerium otsest reisihoiatust ei anna. Kui annaks, siis peaks kõik reisifirmad Sri Lankal viibivad Briti turistid esimesel võimalusel koju toimetama (neid on seal umbes 8000 ringis).

Ka Saksamaa Välisministeerium pigem informeerib olukorrast, kuid otsest reisihoiatust ei jaga. Tundub olema kõige asjalikum reisiinfo veebileht üldse, kajastades muuhulgas näiteks ka juhilubasid puudutavat, kinnisvara ostu ja rahavahetust.

Austraalia soovitab kaaluda Sri Lankat puudutavate reisiplaanide ümbermuutmist.

Uus-Meremaal soovitatakse vältida festivale ja muid avalikke üritusi.

USA soovitab oma kodanikel olla Sri Lankas tavalisest tähelepanelikum. Sama soovituse teeb ka Kanada.

Sri Lanka turism saab tänu enesetapurünnakutele mõneks ajaks kahtlemata tagasilöögi. Nii mõneski riigis on reisibüroode kaudu Sri Lankale reisi ostnud soovinud selle tühistada või edasi lükata ning osad juba riiki saabunud püüavad sealt lahkuda. Sri Lanka turism kasvas eelmisel aastal üle 10 %, kui India all asuvat saareriiki külastas 2,3 miljonit turisti. Sel aastal loodeti seda numbrit kasvatada juba 3 miljoni peale (muuhulgas ka tänu madalhooaja tasuta viisale), kuid see lootus vist ei ole määratud täituma.

Trip.ee soovitus Sri Lankale reisimise suhtes?

Trip.ee ei soovita midagi, kuid igasugused terrorirünnakud on ajutised ja vahel on raske aru saada nende iseloomust. Sri Lankat ei tasuks reisisihina maha kriiputada, pigem jälgida mõnda aega lennupiletite hindu. Kas minna või mitte, sõltub igaühe enda ohuhinnangust. Igal juhul on ääretult tubli, et Eesti Välisministeerium on vaatamata välisesinduse puudumisele Sri Lanka võimalikest ohtudest kaugelt informeeritum, kui nende maailma suurriikide kolleegid.