Startis Kiievi ja Riia vaheline "4 pealinna rongiliin"

Kiiev

28. septembril alustas nelja riigi pealinnu ühendav raudteeliin Kiievist Riiga, läbides ka Valgevene pealinna Minski ja Leedu pealinna Vilniuse. Tegemist on üks kord nädalas toimuva reisiga, mille kestvuseks on orienteeruvalt 19,5 tundi. Esimese reisi täituvuseks oli 55%.

Rongi sõiduplaanijärgne väljumisaeg Kiievist on 13:42, kuid liikumist alustab rong 14:07. Vahepealne aeg on ette nähtud tolliformaalsusteks. Kiievi raudteejamas on sisse seatud tollipunkt, kus on "roheline" ja "punane" koridor. Minskisse saabub rong kell 23:35, Vilniusesse 04:25 ja Riiga järgmisel päeval kell 09:05. Lähimad väljumised on 4., 12., 18. ja 26. oktoobril ning 2., 8., 16., 22. ja 30. novembril.

Riiast väljub rong Kiievi poole kell 11:05, jõudes Vilniusesse 15:48 ja Minskisse 20:17. Kiievisse saabub rong kell 06:42.

Rongis on kokku 10 vagunit, neist üks 1. klassi oma ja 9 2. klassi magamisvagunit. Üks vagun (vagun number 6) on jaotatud naiste- ja meestekupeedeks. Piiriformaalsuste kontroll toimub reisi ajal.

Rongipileteid saab broneerida Ukraina Raudtee kodulehel aadressil booking.uz.gov.ua/en/.

Pilet 1. klassi magamisvagunis Kiievist Riiga maksis oktoobri alguses valitud reisil 4453 grivnat ehk 136€. Pilet teise klassi magamisvagunis maksab 2230,2 grivnat ehk 68€.

Huvitaval kombel saab Kiievist Riiga sõites istekohta valida (loomulikult eelistatakse alumisi, sest hind on sama), vastupidisel suunal Riiast Kiievisse valib sulle süsteem ise koha. Samuti ei võimalda broneerimisüsteem sellel suunal soovi korral valida soopõhist kupeed. Nagu nõukaajast tuntud raudteesüsteem – ikka tuleb ise personaalselt piletikassasse kohale minna, sabas seista ja pilet ära osta.

Kui puhtalt hindu ja reisi kestvust vaadata, siis pole kahtlust, et Riia ja Kiievi vahel liikumiseks leiab lennukiga kiiremaid ja odavamaid võimalusi. Samas on rongisõit täiesti teistmoodi elamus, mistõttu neid kahte päris üks-ühele omavahel võrrelda ei saagi.


2. klassi magamisvagun. Foto: kiev.informator.ua.

Riia ja Kiievi vahelise rongiliini puhul on Euroopa Liidu kodanikele üheks probleemiks vajadus soetada Valgevene transiitviisa. Kuigi Eesti kodanikud ja Eesti hallipassimehed saavad alates 27. juulist 2018 viibida Valgevenes viisavabalt 30 päeva, kehtib see ainult juhul, kui saabuda Minski rahvusvahelise lennujaama kaudu. Juhul, kui siseneda Valgevenesse maapiirilt, on vajalik eelnevalt taotleda viisa. Rongisõidu puhul sobib ka 2-päevane transiitviisa, mille maksumus Eesti kodanikele on ühekordse sisenemise puhul 10€ ja mitmekordse sisenemise puhul 15€.

Läbirääkimised käivad Kiiev-Minsk-Vilnius-Riia rongiühendust pikendada Tallinnani, kuid selle täpset ajakava pole veel teada.