Suur suvine ilmaprognoos 2017: missugune tuleb suvi Euroopas?

Euroopa

Ilmaportaal AccuWeather on taas välja tulnud oma iga-aastase Euroopa suvise ilmaprognoosiga. AccuWeatheri varasemad üldprognoosid, mis sisaldavad eelkõige tooni andvaid kliimamustreid, mitte täpset ilma, on osutunud mõõdukalt täpseks.

Pürenee poolsaar

Hispaanias ja Portugalis peaks tulema järjekordne kuum ja suhteliselt kuiv suvi. Kuumus ja aeg-ajalt tekkivad äikestormid suurendavad maastikupõlengute ohtu, mis on sealkandis olnud suviti, eriti selle teises pooles, probleemiks juba aastaid.

Itaalia ja Balkanimaad

Itaalia ja Balkani poolsaare riikidesse prognoosib Accuweather pikalt kestva kuumusega suve. Itaalias, Balkani poolsaarel, Bulgaarias ja Rumeenias peaksid suvised temperatuurid olema paljude aastate keskmisest kõrgemad, kohati on oodata ekstreemseid kuumalaineid.

Temperatuurid üle 32 C on tavapärased terve suvi läbi ja vähemalt ühel korral kestab tõsisem kuumalaine järgemööda kauem kui nädala. Eriti kuumad kuud tõotavad tulla juuli ja august, kus võivad sündida ka uued kuumarekordid.

Kesk- ja Lääne-Euroopa

Suvi Poolast Prantsusmaani tuleb soe, kuid kestvaid kuumalaineid oodata pole. Küll aga on prognoositakses piirkonda sagedasi vihmasadusid ja kohati väga ägedaks muutuvaid äikesetorme, mis võivad kaasa tuua purustusi.

Tugevate äikesetormide vöönd ulatub Lõuna-Saksamaalt Tšehhia ja Poola lääneosani (München, Berliin, Praha, Wroclaw). Sage vihm ja äike suurendavad üleujutuste tõenäosust ja seda ka lääne pool nagu Prantsusmaal ja Sveitšis.

Suve teisel poolel võib Kesk- ja Lääne-Euroopas vihmade vahepal välja areneda lühike, kuid intensiivne kuumalaine.

Euroopa idaosa

Rumeenia kirdeosas, Moldaavias, suuremas osas Ukrainas ning Lõuna-Venemaal on sel suvel suur põuaoht, kus vihma sajab tavapärasest vähem. Sügiseni jätkuv kuivus võib oluliselt kahjustada piirkonna põllumajandust.

Ühendkuningriigid ja Iirimaa

Briti saartele prognoosib Accuweather küllalt tavapärast suve. Mõõdukalt soojad ilmad vahelduvad paaripäevaste sadudega, kuid üleujutusi sel aastal tulla ei tohiks. Sama kehtib ka kuumalainete kohta. Kõige tõenäolisem on, et suvi tuleb pidevalt üles-alla kõikuvate temperatuuridega, kus mõned päevased ilusat ilma vaheldub 1-2 päevaste sadudega.

Skandinaavia ja Soome

Skandinaavia ja Soome ilma pole Accuweather oma prognoosis eraldi lahti seletanud (võimalik, et selle kohta tehakse hiljem eraldi prognoos), kuid ilmakaardilt on näha, et soojusega seda piirkonda sel suvel ilmselt ei hellitata.

Eesti ja Balti riigid

Kõige lõpuks kõige huvitavam – missugust ilma prognoositakse selleks suveks Eestisse? Accuweatheri ilmamudel ennustab meile mõnusalt sooja suve, kuid temperatuurid ei tõuse siiski nii kõrgele, kui mujal Euroopas. Siiski peaks ka Eestis tekkima mõned kuumalained, kus ilm on ebatavaliselt soe.

Kuidas läksid täkke eelmised prognoosid?

Nagu öeldud, kaardistab Accuweatheri prognoos pigem üldisi trende, mitte täpset ilma. Trip.ee suvine ilmaprognoos on aastast aastasse püsinud sama: tavaliselt on Eestis kõige paremad puhkuseilmad juulis ja augustis ning vihma sajab enamasti just siis, kui sul on parasjagu puhkus.

Võrdluseks Accuweatheri kahe eelmisee aasta Euroopa suveilma prognoosid.