Seda, mis toimus möödunud nädalavahetusel Tai sissesõidutingimuste muutumisega, mäletatakse ilmselt veel kaua, sest isegi Tai konteksti arvestades oli tegemist üsna pretsedenditu ulatuse võtnud segadusega, mis jätab sealsele turismisektorile väga halvamaigulise pleki pikemaks ajaks.
Mis siis Tais juhtus?
Neljapäeval, 5. jaanuaril, kohtusid Tai nelja võtmeministeeriumi – Transpordi-, Tervishoiu-, Turismi- ja Välisministeeriumi esindajad, et arutada võimalikke samme seoses 8. jaanuaril toimuva Hiina piiride avanemisega. Pole saladus, et Hiinas on praegu tõsine koroonapuhang ja osad riigid (s.h. aina rohkem Euroopa riike) on Hiinast saabujatele kehtestanud täiendava testimisnõude. Arvestades, et Hiina on Taile oluline sisendturg, kust enne pandeemiat saabus veerand turistidest, otsustati Hiinale erinõudeid mitte kehtestada. Selle asemel otsustati karistada valimatult kõiki välismaalasi, hakates kõikidelt üle 18. aastastelt välisriikide kodanikelt alates 9. jaanuarist kella 01:00 nõudma vaktsineerimistunnistust.
Selline otsus tabas nii Tai kui välismaa reisifirmasid, aga ka Taisse lendavaid lennufirmasid suure üllatusena, sest nii lühikese etteteatamisajaga sedavõrd olulisi muudatusi riiki sisenemise tingimustes üldiselt vastu ei võeta. Segadust suurendas veel see, et mingit ametlikku dokumenti otsuse kohta polnud. Ühtlasi ei saadud välisriikides aru, miks reageerib Tai valitsus endeemiliseks kuulutatud koroonaviiruse puhul nüüd äkki jälle nii, nagu oleks taas tegemist pandeemiaga.
Mingil hetkel saadi uutes nõuetest selgust, kui Tai Tsiviillennundusamet saatis lennufirmadele välja teate 7 reegliga, mis kehtivad 9. jaanuarist kuni 31. jaanuarini. Muuhulgas olid lennufirmad kohustatud lennule registreerimisel kontrollima reisija vaktsineerimistunnistust ja nende riikide puhul, kuhu tagasi pöördudes nõutakse PCR testi (Hiina, India), ka covid kattega reisikindlustust.
Loetud tunnid enne uute reeglite jõustumist 8. jaanuaril saatis Tai Tsiviillennunduse amet taas välja uuendatud info, mille kohaselt võib lennule registreerida ka vaktsineerimistõendita. Sel juhul suunatakse reisija Taisse saabudes testima (Trip.ee nädalavahetuse sündmuste kajastust näeb siin).
Selleks ajaks oli aga juba jõudnud laiali minna info, et kõikidelt saabujatelt nõutakse vaktsineerimistõendit. See tõi nädalavahetusel kaasa pikad tööpäevad paljude Euroopa riikide, s.h. Prantsusmaa, Saksamaa, Skandinaavia ja Venemaa reisikorraldajatele. Kuna kõikides riikides olid osad reisijad vaktsineerimata, siis tõi see kaasa reiside massilise tühistamislaine.
Prantsusmaal hakati kiirelt otsima lahendust olukorrale, kus reisijate juriidilist staatust muudetakse ilma ette teadmata ja jõuti järeldusele, et reisifirmade sõlmitud lepinguid tuleb sisenemistingimuste äkilise muutuse tõttu hakata katkestama force majeure ehk vääramatu jõu tõttu. Saksamaa reisifirmad hoiatasid, et usaldus Tai kui sihtkoha vastu on pikemaks ajaks kadunud. Saksamaal oli 20% Taisse puhkuse planeerinud reisijatest vaktsineerimata ega saanud seetõttu reisi ette võtta. Saksamaa reisikorraldajad tühistasid seetõttu ainuüksi Phuketis 1000 hotellitoa broneeringut. Venemaal olid asjad veelgi hullemad, seal olid pooled reisijatest vaktsineerimata ja kaaluti osade tšarterlendude tühistamist. Oma suurt rahulolematust väljendasid ka Skandinaavia reisikorraldajad.
Lisaks organiseeritud reisijatele otsustasid planeeritud Tai reisi tühistada ka paljud need, kel oli ostetud lennupilet Taisse. Tekkinud segaduse ulatust hinnati nii suureks, et pigem otsustati leppida kahjuga kui hakata ootama, mis muudatusi Tai valitsusel veel pähe võib tulla. Neid reisijaid, kes kas organiseeritud või iseseisva reisi ärajäämise tõttu rahalist kahju kannatasid, tekkis paari päevaga ilmselt päris palju.
Kaos Tai turismisektoris ja hoop riigi mainele kerkis nädalavahetusel nii dramaatiliseks, et Tai turismifirmasid esindava ühingu president kirjutas pühapäeval (08.01) Tai peaminstrile Prayut Chan-o-cha’le, paludes peaministri isiklikku sekkumist olukorra lahendamiseks. Phuketis tühistati tuhandeid hotellibroneeringuid ning Euroopa ja Skandinaavia riikide reisikorraldajad olid sisenemistingimuste etteteatamata muutmise pärast äärmiselt nördinud. Ei häbenetud väljendada, et usaldus Tai kui sihtkoha vastu on tänu sellele pikemaks ajaks kadunud. Löök Tai turismisektorile on seda tõsisem, kuna Tai turismi taastumine on osutunud tunduvalt aeglasemaks, kui paljudes teistes turismiriikides.
Turistide vähesuse üheks põhjuseks on Tai lennupiletite väga kõrge hind, mis on paljusid potentsiaalseid reisijaid pannud vaatama alternatiivsete sihtkohtade suunas. Ja miks on lennupiletite hinnad Taisse nii kõrged? Sest lende Taisse on vähemalt 40% võrra vähem, kui 2019. aastal. Aga – näiteks Emiratesi esindaja ütles otse välja, et nad kardavad Taisse lende lisada just sel põhjusel, et Tai võimud muudavad sisenemistingimusi sageli ja ette teatamata.
Esmaspäeval (09.01) saabus lõpuks kiirustades teade, et nõue esitada Taisse sisenedes vaktsineerimistõend on tühistatud ja sisenemine toimub ilma täiendavate lisatingimusteta, nagu seni. Iseenesest tore uudis, aga ka see info ei jõudnud lennufirmadeni mitte päris kohe ja internetis jagati küllalt infot lendudest, kus vaktsineerimata reisijaid pardale ei lubatud. Nii et kaost oli juba enne piisavalt ja see jätkus ka peale vaktsineerimisntõendi nõude tühistamist.
Kokkuvõtteks
Piisab vaid ühest väga, väga läbimõtlematust sammust ja kogu Tai Turismiameti töö Tai kui sihtkoha turundamiseks lendab pikemaks ajaks vastu taevast. Kas keegi sellise totaalse jama korraldamise eest seal Tais mingil moel ka vastutab? See pole selles kultuuriruumis kombeks.
Nagu näha, on Tai võimude kalduvus sisenemisnõudeid pidevalt muuta oluliseks takistuseks, miks lennufirmad ei lisa Taisse lende vaatamata nõudluse olemasolule. Kui puudub kindlus, mis nõuetega varsti jälle välja tullakse, siis targem on lennuvõimsust kasutada mõnel teisel liinil. Reisijad peavad aga Tai puhul leppima 40-50% kõrgemate lennuhindadega.
Oot, karistada? Et siis vaktsiinipassi nõudmine on nüüd karistamine? Kuhu kadus siin foorumis levinud kõrk suhtumine vaktsineerimata inimestesse?
Aga muidu arukad inimesed said juba 2a tagasi aru (see pole esimene kord kui Tai-sse sisenemise reeglid iga päev muutusid), et riikidesse, kus nõutakse eksperimentaalse, mittetöötava ja hulgaliste kõrvaltoimetega geeniteraapia tõendit, pole mõtet reisiplaane tegema hakatagi. On ka teisi mõistlikumaid riike kus saab nii rannas vedeleda, mägedes ronida kui ka linnas peentes restoranides käia. Algab M-ga ja lõppeb O-ga.