Tai randades keelustatakse suitsetamine

Tai

Alates 1. novembrist 2017 läheb suitsumeeste elu Tais mõnevõrra keerulisemaks, sest järgmisest kuust jõustub Tais uus kord, mille kohaselt on suitsetamine Tai kõikides populaarsemates randades keelatud. Keeld ei ole siiski suunatud mitte niivõrd suitsetamise kui tegevuse, vaid suitsukonide hoolimatu liiva sisse jätmise vastu.

Pikka aega liiva sees seisnud sigaretifiltrid on küllaltki keskkonnaohtlik kraam. Kui filter puutub kokku mereveega, siis jõuab vette mitmeid ohtlikke elemente Mendelejevi perioodilisuse tabelist – näiteks kaadmiumi, pliid ja arseeni, mis toimivad veekeskkonnale mürgiselt. 1 sigaretikonist piisab, et teha liiter vett piisavalt mürgiseks, et kalad seal sureksid.

Statistika põhjal on olukord Tais hullem, kui Pirital või Pärnus – Phuketi Patongi 2,5 km pikkuselt rannalõigult korjati kokku 138 000 suitsukoni, mis teeb iga m² kohta 0,76 koni.

Alates novembrist on suitsetamine keelatud 20 Tai populaarses rannas. Nende hulgas on Patong Beach, Koh Khai Nok Beach, Koh Khai Nai Beach Phuketis, Phra Ae Krabis, Khlong Dao Koh Lantal, Hua Hin Beach, Cha-Am Beach, Khao Takieb Beach, Pattaya Beach, Jomtien Beach, Bangsaen Beach ja Samila Beach. Tai ajakirjanduse andmetel lisandub lähiajal nimekirja veel randu, nii et parem on eeldada, et keeld kehtib kõikides Tai randades.

Suitsetamiskeeld ei piirdu ainult randadega, suitsetamine on keelatud ka paatides.

Randades suitsetajaid ootab kuni 100 000 THB (2550€) suurune trahv või kuni aasta vanglakaristust. Korraga on võimalik rakendada ka mõlemat karistust.

Suitsetamine randades on siiski võimalik ka edaspidi. Selleks luuakse rannast veidi eemal suitsetamiskohad, kus sigaretikonid saab jätta sinna paigaldatud prügikonteineritesse.

Alates septembri keskpaigast jõustusid Tais ka uued aktsiisimäärad, mis tõstsid mõnevõrra alkoholi, karboniseeritud jookide ja sigarettide hindu. Kõige enam kallinesid paremad importveinid, mis maksavad üle 25€.