Tais plaanitakse turistidele tervisekindlustuse maksu

Tai

Tais on küpsenud plaan hakata küsima kõikidelt turistidelt kohustuslikku tervisekindlustuse maksu. Maksu, mis peaks eelduste kohaselt hakkama kehtima selle aasta lõpus ("six month from now"), suuruseks peaks olema 100 bahti ehk 2,8 eurot. Selle põhjenduseks on tervisekindlustuseta turistid, kes kasutavad Tais meditsiiniteenuseid, kuid jätavad selle eest tasumata. Selle kohta, kui suured välismaalaste tasumata arved on, leiab internetist küllalt erinevaid numbreid, kuid võttes aluseks The Nationis avaldatud info, külastasid välismaalased 2018. aastal Tais arsti 3,42 miljonit korda, jättes 680 000 korral tasumata. 2017. aastal olid samad numbrid vastavalt 3,3 miljonit ja 565 000.

Iseenesest on toodud põhjendused sellise maksu juurutamiseks mõistetavad, kuid veidi süvenedes hakkama tekkima küsimused:

  • Teadmata on, kuidas tervisekindlustuse maksu koguma hakata plaanitakse. Kas see lisatakse lennupileti hinnale? Kui, siis mis saab neist, kes saabuvad Taisse naaberriikidest rongi või bussiga? Või hakatakse seda maksu piiril korjama? Sel juhul, kas mitmekordselt sisenedes tuleb seda korduvalt maksta? Ja mida tähendab see piiriületuse järjekordadele?
  • 2018. aastal külastas Taid 38 miljonit turisti. Küsides igaühelt 100 bahti, kogutakse aastas 3,8 miljardit bahti (110 miljonit eurot). Meedias avaldatud info põhjal kulutab Tai valitsus välismaalaste raviks aastas 305 miljonit bahti (2018. aastal välismaalaste poolt tasumata meditsiiniabi summa). Paratamatult tekib küsimus, kuhu ülejäänud raha läheb? Sel aastal oodatakse Taisse 41 miljonit turisti, ilmselt pole see number väiksem ka järgmistel aastatel. Lihtne jagamistehe ütleb, et kõik kulud saaks kaetud, kui küsida igalt saabuvalt turistilt 8 bahti (22 euroenti). Isegi administreerimiskulusid arvestades ületab maks vajalikke kulusid 10-kordselt.
  • Missugust abi kohustusliku tervisekindlustuse eest saab? Tai foorumites domineerivad küllalt skeptilised arvamused. Kvaliteetse arstiabi saamiseks on korralik tervisekindlustus nagunii vajalik.
  • Mis saab neist, kel tervisekindlustus on juba ostetud?
  • Tai meditsiiniasutustele on see hea põhjus teenuse hinda suuremana näidata. Leidub näiteid, kus tervisekindlustusega turisti käest küsitakse täpselt sama asja eest kordi rohkem raha, kui kindlustamata turisti käest.
  • Tasumata meditsiiniteenuste summa on aasta-aastalt vähenenud (2016. a. 380 miljonit, 2017. a. 346 miljonit, 2018. a. 305 miljonit bahti), kuigi külastuste arv on kasvanud.
  • Kuigi seda ei laiemalt teata, sisaldub iga Taist väljapoole lendava lennuki piletihinna sees 700 Bahti (19,7€) suurune maalt lahkumise maks.

Kokkuvõttes tundub, et see maks on lihtsalt maksu enda pärast. Maks pole ju suur ja kellegi reisiotsuseid ilmselt ei mõjuta, kuid on Tai valitsusele jälle üks lisanduv tuluallikas. Nagu turistid Tais muidu raha üldse ei kulutaks.