Taj Mahal katsetab sudu vastu õhupuhastajaid

UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvat Taj Mahali Agras külastab aastas 8 miljonit inimest. Viimasel kuul on aga õhk selle ümber aga sedavõrd saastanud, et India kõige populaarsema vaatamisväärsuse juurde paigutati kaks mobiilset õhupuhastajat. Asja taga on erafirma (millegipärast kandes Vodafone’i kirjasid) ja algatuseks katsetakse õhupuhastamisega 10 päeva jooksul. Õhupuhastajate võimsus on puhastada 1,5 miljonit kuupmeetrit õhku, kuid seda pole võimalik tõestada, kuna ühtegi mõõtesensorit pole.


Video: SCMP

Delhi on viimase kuu jooksul tõusnud maailma kõige saastatumaks linnaks. 18 miljoni elaniku koduks olev linn on välja kuulutanud terviseohtliku hädaolukorra. Õhusaaste on eriti palju kasvanud viimase kuu jooksul, seda eelkõige sügisele langeva põldude saagijäätmete põletamise tõttu, aga ka jahedatel õhtutel majade söega kütmise tõttu.


Delhi õhukvaliteet halvenes kuu ajaga pea 7 korda (CNN)

Maailma 30 kõige saastatumast linnast asub ülemaailmset õhukvaliteeti monitooriva AirVisuali andmetel tervelt 22 Indias. Ülejäänud 8 asuvad Pakistanis, Bangladeshis ja Hiinas, kuid Peking asub nimekirjas alles 122. kohal. India ja Hiina õhukvaliteedi erinevuse taga on asjaolu, et Hiinas on põldude põletamine täielikult keelatud.

Sudu ei mõjuta nähtavust mitte ainult Taj Mahali ümber, häiritud on olnud ka lennuliiklus Delhi lennujaamas, kust on tulnud maanduvaid lende halva nähtavuse puudumise tõttu ümber suunata. Kogu see õhusaaste mõjutab lõpuks ka Taj Mahali väljanägemist. Säravvalge monument muutub aeglaselt, aga kindlalt aina kollasemaks.